3. Nesil HIV Testleri Güvenilir mi?

*Mehraba hocam size soru sormustum test süreleri hakında bu korunmasız an*l ve vajinal iliski sonrasında yapılan anti hiv kemiluminesas veya benzeri antikor testi 200 günde kesinmi artık bir daha teste gereklimidir pcr valan?*Birde cinsel iliski olmadan sadece partnerime makat ve vajinasına parmak teması sonrası 90. Günde anti hiv kemiluminesas veya benzeri antikot testi yaptırdım demistim parmagımda yara vesaire cizik yoktu bu iliski sonrası illa 6. Ayda illa test gerekirmi?*Birde bu sorunun cevabı gelmemis hocamda imilimin sistemi baskılanmıs diye bir olay varmıs bu olaylarda antikorlar cokmu gec olusur? Yoksa 3. Aydaki ve 6. Ayda ki testlerde bu muhakak antikorlar olusurmu?*Birde hivle epilepsi arasındaki baglantı cok mu uzak yani hocam yani baglantı yok denebilirmi yani hiv epiletik nöbet yapmaz denecek düzeydemidir? *Son olarak benim yaptırdım tes anti hiv kemiluminesas veya benzeri antikor testi Büyük ihtimal 3. Jenerasyon bu test güvenilirmidir ? Testin hata oranı yüksekmidir?Kusura bakmayın tekrar aynı soruyu sordum icinSadece iyce emin olmak istiyorum

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, daha önceki sorunuzda hepsine cevap vermiştim aslında ama yeniden açıklayalım.

1-an*l ve vajinal ilişkiden 200 gün sonra yapılan testler yeterlidir, artık bir teste daha gerek yoktur, pcr testi ile kontrol edilmesine ihtiyaç yoktur.

2-Partnerinizin makat veya vajinasına parmağınızla temas olduğunda parmakta kesik, yara olmadıktan sonra HIV bulaşması söz konusu değildir, ki partnerinizinde daha önceki sorunuzda HIV testinin negatif olduğunu belirtmiştiniz.

3-İmmün sistem baskılanması 2 nedenle olur. Doğuştan bazı nedenlerle olabilir, ki bu kişilere bebeklikte tanı konur ve hayatları boyunca bu yönde tedavi alırlar, yada erişkinlerde ileri evre kanser, ileri evre diyabet, ileri evre kalp/ akciğer hastalığı, vb olması gerekir, sizin durumunuzda bunlar olmadığına göre immün sistem baskılanması söz konusu değildir, ki bu saydığımız hastalıklarda bile test sonuçlarında bir sorun olmamaktadır.

4-Epilepsi hastalığı ile HIV hastalığı arasında direk bir ilişki yoktur, HIV hastalığının ileri dönemlerinde beyinde yerleşen bazı nadir enfeksiyonlarda nöbetler görülebilir, ancak bunların nedeni epilepsi hastalığı değil, enfeksiyonlardır.

5-Ülkemizdeki hastanelerde kullanılan ELİSA HIV testleri 3 jenerasyon testlerdir. Bu testlere güvenebilirsiniz, sizin testleriniz doğru ve gereken zamanlarda yapılmıştır, bu nedenle sonuçları hakkında endişeniz olmasın.

Sağlıklı günler dilerim.