3 yaşındaki çocuğumun kan değerleri

3 yas çocuğumun kan değerleri ne durumda acaba yorumlar mısımız? Şimdiden teşekkur ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Çocuğunuza tam kan sayımı tahlili ( hemogram) ve folat testi yapılmış.Folat yani folik asit değeri olması gerektiği gibi çıkmış. Yani bir sorun yok. Bu değer normal.

Hemogram test parametrelerinde de kayda değer bir sorun yok. Hemogram testinin temel parametreleri normal.
Lökosit türleri olan lenfosit ve nötrofil yüzde değerlerinde çok hafif sapmalar var bu da kayda değer değil.
10 ile 50 arasında çıkması gereken LYM yani lenfosit  yüzdesi değeri 52.8 çıkmış. Yine buna paralel olarak da kanda lenfosit sayısı da hafif bir yükselme ile 5.22 çıkmış. Bu asla kayda değer veya korkutucu bir yükseklik değil ve klinik olarak anlam ifade etmez. Lenfosit yüksekliği vücudun bir enfeksiyona veya iltihabi duruma normal tepkisi nedeniyle genellikle zararsız ve geçici bir durumdur. Bit tedavi gerektirmez, muhtemelen çocuğunuzun geçirmiş olduğu basit bir enfeksiyon nedeniyle bu kadar hafif bir yükseklik oluşmuştur. Muhtemelen lenfosit değerindeki hafif yükselme ile paralel yine bir lökosit yani akyuvar türü olan nötrofil değerinde de çok hafif bir düşme var. % 37 ye kadar normal olan nötrofil yüzdesi 35.9 çıkmış bu kadar küçük bir sapma kesinlikle klinik olarak anlamlı değil. Lenfosit yüzdesindeki hafif yükselme ve nötrofil yüzde değerindeki hafif düşüklük herhangi bir tedavi veya ileri tahlil gerektirmez. Muhtemelen bu süreçte çocuğunuzun geçirmiş olduğu veya geçirmekte olduğu virüs kaynaklı basit bir enfeksiyonu akla getiriyor.
Sonuç olarak endişe verici bir durum yok çocuğunuzda. Zaten bu tahlliller dışındaki diğer tüm tahliller de normal çıkmış.

Size ve çocuğunuza sağlıklı günler dileriz.