4 nesil HIV testleri hakkında bilgi rica ederim.

Hocam Test sonuçlarıma bakmıştınız 425 gün sonra yaklaşık ( 1 sene 2 ay gibi bir süre ) sonra Özel bir üniversite hastanesinde test yaptırdım testin adı Anti HIV Combi Eclia Sonuç 0.205 Negatif Geldi Bu testten 1 ay sonra yine yaptırdım Anti HIV Combi Eclia Sonuç 0.227 Negatif Geldi Sizden öğrenmek istediğim şey bu test yöntemi Combi olduğu için Antijen ve Antikor İkisini beraber bakıyor değil mi ? 4.Nesil Test olarak mı geçiyor ?Hastaneye Sordum Roche Cobas 6000 Makinesi ile yapıyoruz testi dedi Bu makine 4.Nesil mi ? Test sürem 425 gün yani yeterli bir süredir değil mi hocam ? Bu sorularımıda cevaplarsanız konuyu kapatacağım.Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sorularınızı sırasıyla cevaplıyorum.

Combi veya Combo olarak bilinen test son derece güvenilirdir. HIV Combo testi, HIV ‘in erken tanısında kullanılan bir testdir. HIV Combo testi, P24 Antijen ile birlikte HIV 1-2 antikorlarının aynı tahlilde analiz edildiği son derece güvenilir bir HIV erken tanı testidir.Yani belirttiğiniz gibi antijen ve antikor beraber bakılmaktadır. Sizde ne antijen ne de antikor bulunmuş.Yani normal sonucunuz.

Evet bu test 4. nesil HIV testi olarak bilinmektedir. Dördüncü  nesil Anti HIV (1-2) ve p24 antijen testlerinde hem antikor hem de antijen araştırılır.

Roche Cobas 6000 cihazı ile bu tür 4. nesil testler güvenle uygulanmaktadır.

Son olarak  test süreniz 425 gün fazlasıyla yeterli bir süredir. Zaten bu güvenilir testler ile 425 günden çok daha önce 21 gün itibariyle tanı koyulmaktadır.Sizde kesinlikle HIV virüsü olmadığını belirttiğiniz tahlil sonuçlarına göre söyleyebiliriz. Umarız konuyu kapatmanıza yardımcı olmuşuzdur.

Sağlıklı günler dileriz.