60 Yaşında Kadın Meme Kanseri Hastada Cea Yükselişi

İyi günler, 60 yaşında kadın meme kanseri (t2n0n0) hasta 2022 temmuz ayında ameliyat olmasının ardından 3 ay boyunca haftalık kemoterapi devamında 6 ay boyunca akıllı ilaç tedavisi görmüştür. 3 ayda bir düzenli olarak ultrasonlar ve kan tahlilleri devam etmektedir. Ultrasonlar ve el ile muayenede temiz çıkmasına rağmen üst sınırı 5 olan CEA değeri 3 aylık periyotlarda 3,27 - 3,68 - 4,86 - 7,64 olarak yükseliş göstermektedir. (Hasta sigara ve alkol kullanmamaktadır) Doktorumuz değeri takip etmek amacıyla 1 ay sonraya tekrar kan tahlili alınacağını söyledi. Yükselme devam ederse metastaz yapmış anlamına mı gelmektedir? İyi huylu hastalıklarda bu değerin 7'nin üzerine çıkması mümkün müdür? Bir sonraki aşamada eğer değer tekrar yüksek çıkarsa olası bir kanserin yerini tespit etmek için Pet taraması mı istenecektir? Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle hastamıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Gönderdiğiniz sonuçları inceledim. Evet CEA değeri 7.64 olarak yüksek çıkmış.Ancak şu aşamada aşırı yüksek bir değer olmadığını söyleyebiliriz.
CEA testi ve meme kanseri takibindeki rolü hakkında öncelikle sizi bilgilendireyim.
CEA testi, meme kanserinde ameliyat olmuş hastalarda nüksü tespit etmek ve kemoterapi veya radyoterapi gören hastalarda terapötik yanıtı izlemek için kullanılabilir.

Karsinoembriyonik antijen (CEA), klinik uygulamada  yaygın kullanılan tümör belirtecidir.Her ne kadar tek başına bir kriter olmasa da, meme kanserinde sürekli artan CEA düzeyi, kanserin tedaviye yanıt vermemesini veya tedavi sonrasında nüksetmesini açıklayabilir.

Ancak bir diğer tümör belirteci olan ve hatta CEA ya göre meme  kanseri için  daha spesifik olarak değerlendirilen CA 15-3 test sonucu da normal çıkmış. Bu da çok iyi bir gelişme. Sonuç olarak analiz eden iki tümör belirtecinden meme kanseri yönünden daha spesifik olan  CA 15-3  normal ilen diğer belirteçte ( CEA) hafif bir yükselme var.Fakat yukarıda da söz ettiğim gibi tek başına CEA değerinin yüksekliği ile şu aşamada bir nüks veya olumsuz giden bir durum olduğu anlamını çıkaramayız.

Genel bilgilendirmeden sonra sorduğunuz sorulara da cevap vereyim.

1.Yükselme devam ederse metastaz yapmış anlamına mı gelmektedir?

Doktorunuz gereken bilgiyi verip 1 ay sonra tekrar bir değerlendirme yapılacağından söz etmiş.1 ay sonraki test sonuçları ve muayene bulguları ile birlikte hastanızın tekrar değerlendirilecek olması ve bu süreçteki gelişmeler önemlidir.Yükselmenin devam etmesi de tek başına bir metastaz bilgisi vermemelidir.CEA, tümör evrelemesi veya kanserin metastaz yapıp yapmadığını belirlemek için asla tek başına bir kriter değildir.

2. İyi huylu hastalıklarda bu değerin 7'nin üzerine çıkması mümkün müdür?

Evet mümkündür. Örneğin sigara içenlerde, bazı benign ( iyi huylu ) meme hastalıklarında, bazı iltihabi durumlarda ve mide ülserinde, şeker hastalarında  yüksek çıkabilir.

3. Bir sonraki aşamada eğer değer tekrar yüksek çıkarsa olası bir kanserin yerini tespit etmek için Pet taraması mı istenecektir?

Hastanın klinik seytine göre doktor bu yönde ilave tahliller yapabilir. PET taraması da bunlardan biridir.Ancak önceden de belirttiğim gibi tek başına CEA yüksekliği ile bu tür bir karar alınması doğru olmayabilir.