7 aylık kız çocuğumun TSH testi normalin üstünde.TSH yüksekliği neden olur.Bir ay sonra test tekrarlanacak.

Soru:7-aylik-kiz-cocugumun-tsh-testi-normalin-ustunde-tsh-yuksekligi-neden-olur-bir-ay-sonra-test-tekrarlanacak

Tahlil.com Cevabı : Tahlil.com:TSH testi ,tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve tedavi takibinde kullanılır. Hipotiroidizm(tiroid bezinin az çalışması), Hashimoto tiroiditi, ektopik TSH salgılanan durumlar, subakut tiroidit ve tiroid hormon rezistansında serum TSH düzeyi artar.Muhtemelen çocuğunuzda da bu nedenlere bağlı bir artış olabilir.
Çocuk Endokrinoloji bölümünde çocuğunuz takip edilmeli.

b********** :

oğlum 2 yaşında t3 t4 normal tsh: 6.65 ilaç kullanması gerekir mi

Cevap:

Bu konuda ancak doktoru karar verebilir..

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

******* ******* :

benim 9 yaşında kızım var ve tsh si ilk tahlilde 7.44 çıktı bi sonra kinde ise 6.45 çıktı bu durum tehlikeli olabilirmi .doktorlar ultrason olmadan bişey söyleyemeyiz dedi ultrason da iki ay sonra ya gün verildi

Cevap:

TSH değeri yüksek çıkmış kızınızın,şu aşamada tahlillerin bitmesini beklemelisiniz

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

******* ******* :

Merhabalar benim 3 haftalık bir oğlum var ilk kontrolde tsh testi 7.90 çıktı bir hafta sonra da 10.90 na yükseldi bu durumu bize açıklarsaniz sevinirim

Cevap:

Erken dönemde TSH yüksek olabilir ama genelde ilerleyen dönemde düşer. Oğlunuzda yükselme olduğu için hipotiroidi açısından anlamlı olabilir. Çocuk endokrinolojisinden görüş alınması hipotiroidi için anlamlı bulgu ve klinik varsa daimi olarak tiroid hormonu kullanması gerekebilir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

******* ******* :

3 haftalık cocugumda ıkı defa yapılan teste guatır cıktı ve serumda tsh testi yapılması gerekıyormuş bu konuda aydınlatrısanız sevınırım ve bu testı kocaelınde veya ıst anadolu yakasında nerde yaptıra bılırım

******* ******* :

Benim çocuğum 5 yaşında.Hipoptiroidizm varmiş.Saçları döküldü.Çocuğum cok üzülüyor.Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap:

Hipotiroidi de bu bulgular normal olarak görülür.Tedaviyle çocuğunuxun şikayetlerinde düzelme olacaktır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

******* ******* :

iyi günler bir sorum olacaktı gözümün sol üst kapakcıgında bir arpacık çıktı.6 ayda anca geçtı şimdide sol alt göz kapacıgının içinde bir tane daha arpacık çıktı. bunu en kısa zamada geçırebılmek için nasıl bır tedavı uygulamam gerekır

Cevap:

Antibiyotikli göz damlaları ve kremler bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

******* ******* :

merhaba ben dermatolojiye saçlarım da meydana gelen aşırı bölgesel kellik şikayetiyle gittim.kan test sonucumda tsh 5.2 hiper troit tedavisiyle iç hastalıklarına sevk ettiler.bu değer yüksekmi gerçekten bölgesel kelliklere ede olurmu ?ben 5 ay önce doğum yaptım bu tedavi emzirmemi etkilermi?birde saç derisine iğne ile ilaç enjekte edecekler ( sinakort-A) zararı olurmu çok soru sordum değilmi şimdide teşekkür ederim

Cevap:

Hülya Hanım,öncelikle sorunuzdaki bir yanlışı düzeltmek istiyorum.TSH yüksekliği hipertiroidi de değil de hipotiroidi de olur.Yani sizde hipertiroidi yok.Tam tersi hipotiroidi var.Doğum yapan kadınlarda, tiroit bezinin çalışma bozukluklarında bölgesel saç dökülmesi olabilir.Sizde de şu anda TSH yüksekliği ile seyreden tiroid bezi buzukluğu var.Mağızdaninizi bozmayın,kadın tipi saç dökülmeler tedaviye olumlu yanıt verir çoğunlukla.Çocuklarda ilk 6 ay anne sütü çok önemlidir.Tedavinin anne sütüyle çocuğa geçip geçmeyeceği ve ilaç kullanımınızla ilgili en doğru kararı verecektir.Ama zaten çocuğunuz ilk 5 ay anne sütü almış,bu nedenle emzirmenizi kesmenizin de çok önemli bir sorun olacağını sanmıyorum eğer böyle bir varsa da.Sinakort A ise bir cins kortizondur.Sistemik bir etkisi olup olmayacağı ile ilgili olarak da bu işlemi yapacak hekim size en doğru bilgiyi verecektir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

******* ******* :

CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
ANCAK TSH HORMONUNUN BU DEĞERİ KIZIMDA NE GİBİ RAHATSIZLIKLARA NEDEN OLUR.?
ZAYIFLIK.İŞTAHSIZLIK V.B NEDEN OLUR MU

Cevap:

Tiroid hormnolarınız fazla salınması metabolizmayı da hızlandıracağından zayıflık nedenleri arasında olabilir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.