9 yaşında bir erkeğim,yapılan tahlil sonucunda PLT değerim 122 çıktı?

49 yaşında bir erkeğim,yapılan tahlil sonucunda PLT değerim 122 çıktı?okuduğum yorumlara göre dalak büyümesi olabilir diyor.12.08.2013 tarihinde yapılan tahlilde 189 çıktı ve 18.06.2013 tarihinde ise 168 çıkımiştı,sizce nedeni ne olabilir?doktorum 3 ay sonra tekrar gelmemi söyledi,teşekkürler..

Tahlil.com Cevabı : Plt değeri otomatik cihazlarla yapılan tetkiklerde bazen yanlış sonuç verebilir. Bu nedenle periferik yayma denilen tetkik yapılmasını ve doktor tarafından sayımının doğrulanmasını öneririm..