Afp yüksek çıktı

Erkek ve 57 yaşındayım.Genel kontrol için yaptırdığım kan testlerinde Afp 13,19 çıktı .Referans değerlerine göre -YÜKSEK - yazıyor.Ref.Değeri 0 - 8,8 arasıKamu hastanesindeki ilgili doktoruma tatile girilmesi sebebiyle ulaşamadığımdan,beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirimBu çıkan yükseklik seviyesi ne kadar kritiktir.Hemen kanser ile ilişkilendirilebilinirmi?Bu arada hepatit tahlilleri normal çıktı.Mayıs sonu itibarıyle kapsamlı alt ve üst batın MR çekilecek.

Tahlil.com Cevabı :

AFP testi bir tümör belirteci testidir. Ama bu sizi hemen korkutmasın, genel kontrol sırasında bu testin yapılması pek uygulanan bir durum değildir. Yani AFP testi bir check up tahlili olarak kullanılmamalıdır.
Kesinlikle tek başına kanser tanısı koydurmaz. Ancak belirli rahatsızlığı olan kişilere o da doktor uygun görür ise istenen bir tahlildir. Bunda temel sebep de gereksiz yere kafa karışıklığına sebep olmanın önüne geçmektir.
Zaten sizde de çok büyük bir yükseklik yok. Tabii  AFP nin yüksek çıktığı durumları da size iletelim.
 Artmış AFP testi,  karaciğer kanseri, yumurtalık kanseri ve testisleride germ hücreli tümör de görülebilir.Ancak her karaciğer, yumurtalık veya testis kanserinde  AFP yüksek çıkacak diye de bir kural yoktur.
Ayrıca daha nadir olarak mide, kolon, akciğer , meme kanserleri ve lenfoma gibi kanserlerde bazen yüksek çıkabilir.

Ama tüm bu yükseklikler sizin çıkan değerden çok daha yüksek değerlerde olduğu gibi kişide de çoğunlukla bir takım şikayetler olabilir.

Hatta AFP testi kimi zaman kanser tedavisinin işe yarayıp yaramadığı durumlarda da kullanılır. Hepatit tahlillerinizin de normal olması çok iyi.

Sonuç olarak şu aşamada, hele herhangi bir hastalık şikayetiniz yok ise panik olmanızı sadece bu testin yüksekliği sebebiyle gerektiren bir durum bulunmuyor.

Yukarıda anlattığımız nedenlerle kafa karışıklığına da sebep olmamak adına check up ve genel kontrolden çok, AFP testi hastalık şüphesi olan( yukarıda belirttiğimiz kanserler gibi) ve tedavi gören kişilerden istenir.

Hele bu kadar hafif bir yükseklik varken ve sadece AFT testi yüksekken  bu sonuçtan korkmanızı gerektiren bir durum yok. Geçmiş olsun.