Aids/Hiv Beli̇rti̇leri̇ Ve Test Sonuçlari Hakkinda bilgi

Merhabalar hocam,Geçtiğimiz sene korunmalı şüpheli bir cinsel temasım oldu. Doktora danıştım ve temastan sonrarı 1. Ayda test yaptırdım sonuç negatif çıktı. 45. Günde vidas hiv duo ulrta testi yaptırdım negatif çıktı bunu yaptırdığım için 3. Ayda test yaptırmadım. En son temastan sonraki 6. Ayda bir daha test yaptırdım yine negatif çıktı. Daha sonra hiv belirtileri ilgili bir yazı okudum ve bazı semptomları kendimde gördüğümü fark ettim. Temastan bu yana neredeyse 9 ay geçti ve ben 10 kilo zayıfladım özellikle bunun 6 kilosunu son 2 ay içerinde verdim. Bunun dışında yüzümde belirli dönem aralıklarıyla kaşıntılı kızarıklıklar çıkmaya başladı temastan 3-4 ay sonra ve bunları o dönem bulunduğum bölgenin nem seviyesinin yüksek olacağından düşündüm ama hala ortalama ayda bir kaş ortasının köşeleri bazen ağız kenarı ve genellikle burun çevresine yakın yüZde bazen sakal içerisinde gibi yerlerde kuruma soyulma ve kaşıntılı kızarık oluşuyo benpanten sürünce heçen geçiyor. Normal zamanda da kuruma vb şeyleri yaşıyodum ama bu kızarma farklı geldi dermatolojiye gittm dermatit dedi bepantolle geçiyosa sorun yok dedi Bunun dışında özellikle sırt bölgesinde ergenlikten bu yana sivilce problemi yaşayan biriyim ancak son dönemlerde gövdemde de döküntüler çıktı bunu bir enfeksiyon uzmanına gösterdim bunlar hiv değil dedi ama içime sinmedi çünkü internette acıbadem vb hastane sitelerinde yüz ve gövdede döküntü dermatit ,kilo kaybı yazıyor ve bu belirtileri yaşadığımdan dolayı çok korkuyorum. Son dönemlerde sağlıklı beslenmeye çalışıyorum kahvaltıyı çok hafif geçiriyorum ağır yemeklerden kaçınıyorum bazen günü iki öğün ile bitiriyorum haftada bir kez biraz koşuyorum bu kilo verdirmiş olabilir diyorum ama okuduğum semptomları üzerimde görünce tekrardan içimi bir korku kapladı bazı yerlerde test süresi 1 sene vs yazılanları görünce tekrardan içime iyice kurt düştü. Sizce yaptırdığım testlere göre kesin olarak negatifim diyebilir miyim?Bu yaşadığım semptomlardan şüphelenmem gerekir m?Tekrardan test yaptırmalı mıyım yoksa test süreleri yeterli mi ?Özellikle kilo kaybı ve döküntü konusunda hiv için endişelenmeli miyim ?Temastan sonraki 1. Ay ve 6.ayda acıbademde hiv testi, temastan sonraki 45. Günde 4 . Kuşak vidas hiv duo ultra testi oldum bu testlere güvenebilir miyim? Çok teşekkür ederim, kolay gelsin.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. HIV belirtilerine lütfen takılmayın bunun sebebi de sizde kesinlikle HIV enfeksiyonu yok test sonuçlarınıza göre.
HIV enfeksiyonu olmadığına göre olmayan bir enfeksiyonun da belirtilerinden söz edemeyiz. Gelelim bunun sebeplerine.
Test sonuçlarınızda HIV enfeksiyonu bulgusu yok. Gerek 26 Mayıs 2023 gerekse de 26 Ekim 2023 tarihli test sonuçlarınız net bir şekilde negatif çıkmış. Bu sonuçlar sizde enfeksiyon olmadığının en önemli kanıtıdır. Testleri de uygun zamanda yaptırmışsınız ve sonuçlar da zaten negatif.
Ancak kilo kaybı, cildinizdeki döküntüler gibi şikayetleriniz HIV dışındaki nedenlere bağlı olabilir. Cildinizdeki döküntüler için yine cildiye doktoruna başvurabilirsiniz. Kilo kaybınız için de bir dahiliye doktoruna baş vurabilirsiniz. Kilo kaybınız HIV enfeksiyonuna bağlı olamaz zira sizde HIV virüsü bulunmuyor.
HIV belirtileri ancak HIV enfeksiyonu olan kişilerde yani testi pozitif olan kişilerde olur. Bu nedenle şikayetleriniz HIV a bağlı değil.
Temastan sonraki 1. Ay ve 6.ayda acıbademde hiv testi, temastan sonraki 45. Günde 4 . Kuşak vidas hiv duo ultra testi sonuçlarınızın negatif olması enfeksiyon olmadığının net bir göstergesi olup bir daha başka bir test yaptırmanıza da gerek bulunmamaktadır. HIV endişesini tamamıyla kafanızdan atabilirsiniz. Ancak kilo kaybınızın araştırılması için dahiliye doktoruna mutlaka başvurunuz. Kansızlık, hormonal sorun veya gastrointestinal sistemi ilgilendiren ancak HIV dışı bir nedene bağlı bir sorununuz olabilir. Bub-nun araştırılması için bir dizi tahlile gerek olabilir.
Sağlıklı günler dilerim.