ALANİN AMİNO TRANSFERAZ (ALT, SGPT) yüksekliği ve düşüklüğü hangi durumlarda görülür? ALT ( SGPT) normal değerleri nedir?

Tahlil.com Cevabı : ALANİN AMİNO TRANSFERAZ testi kısaltılmış şekilde ALT veya SGPT olarak da adlandırılır.ALT yüksekliği özellikle erkeklerde obesiteden, karaciğer yağlanmasından ve alkol kullanımından dolayı görülebilir. ALT değeri karındaki ve göbekteki yağ birikimi ile doğrudan ilişkilidir.Göbekli kişilerde daha yüksek olabilir.ALT yüksekliği ayrıca; akut karaciğer hücre nekrozu,ağır şok, sağ kalp yetmezliği, akut anoksi (statusastmatikus), karaciğere travma durumlarında da görülebilir. Viral hepatitin kronikleşmesinin takibinde de kullanılan bir testdir. ALT düşüklüğü ise, yüksekliğine göre nadir görülür.B 6 vitamini eksikliği en sık düşüklük nedenidir.ALT Normal Değerleri:Erkeklerde 10-40 U/LKadında 10-28 U/L

o************* :

hocam ben 2 gün önce karin agrisi şikayetiyle gastroenteroloji ye gittim kan tahlili yaptirdim hemogramda eos# 0.0, eos % 0.4 biyokimyada ise ALT: 13, AST:18 ciktim sedimantasyon da 14 cikti ne anlama geliyor. birde dispepsi tanisi konulmuş

Cevap:

Sonuçlarınızda kayda değer bir problem görülmüyor, normal olarak değerlendirebiliriz.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.