Alkalen Fosfataz ( ALP) yüksekliği hangi durumlarda olur? Alkalen Fosfataz ( ALP) normal değerleri nedir?

Tahlil.com Cevabı : Alkalen fosfataz testi öncelikle kemik ve karaciğer safra hastalıklarının tanı ve takibinde kullanılır.ALP testinin infant, çocuk ve adolesan dönemde hızlı kemik büyümesine bağlı olarak yüksek çıkabileceği bilinmelidir.Birçok anne bada, büyüme dönemindeki çocuklarında gördükleri ALP yüksekliği nedeniyle endişe duymaktadırlar.Halbuki bu durum olağandır.ALP yüksekliği, kemik ve hepatobilier hastalıklarda görülür. Ayırıcı tanıda 5’Nükleotidaz bakılır. Yükilişkie hepatobiliyer hastalık, değilse kemik hastalığı düşünülür. Pek çok ilaç ve kırık iyileşmesi, hiperparatiroidizm gibi artmış kemik oluşumu durumları da ALP yüksekliğine yol açabilir.ALP testi, fizyolojik yani normal olarak çocuklarda hızlı büyüme döneminde (kemik kaynaklı) ve gebelikte son trimestrde (plasenta kaynaklı) yükselebilir.ALP Normal Değerleri:38 – 126 u/L

z******** :

meraba 9 yaşındaki kızımın bedeninde kaşıntı ve kızarıklıkla beraber çıkan döküntüden dolayı yaptırdığımız tahlilde alkalen fosfataz 400 çıktı. normal değeri (0-240).Kratinin 0.47 (0.50 0.90) fosfor 4.78 (2.7 4.59 .sonuçlar çok yüksek mi nasıl yorumlarsınız tekrar dr. gitmelimiyiz teşekkürler

Cevap:

Alkalen fosfataz özellikle büyüme çağındaki çocuklarda yüksek çıkabilir.Bu da olağan bir durumdur.Belirtiğiniz testlerde ise kaşıntının nedenini açıklayan bir bulgu görülmüyor.Alkalen fozfataz ile ilgili aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.http://tahlil.com/alkalen-fosfataz-alp-testi-nedir-alkalen-fosfataz-yuksekligi-neden-olur/

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.