Amipli dizanteri ve entamoeba histolytica kistleri

2 hafta once ishal halsizlik olarak doktora basvurdum dahiliye gaitada entamoeba histolytica kistleri gorüldü.Gizli kan aramasında eser yaziyordu.Biteral 500, buscopan. 1 hafta sonra kontrola gittim gaita gizli kan negatif parazit ve yumurtasi gorülmedi eritrosit goruldü yazıyor korkulacak bi durum var mı?

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun. Entamoeba histolytica barsaklarda hastalık yapan bir parazit türüdür. Tanısında gaita mikroskopisi büyük oranda kullanılır. Sizde de entamoeba histolytica kistleri gaita mikroskopisinde görülmüş. Bu nedenle de size  halk arasında amipli dizanteri veya amipiyaz  olarak bilinen Entamoeba histolytica enfeksiyonu tanısı koyulmuş. Bu durumda gaitada da eser oranda gizli kan olması da normal. Bu hastalıkda dışkıda kimi zaman kan da görülmektedir.
Uygun bir tedavi başlanmış size ve sonrasında da gaitada parazit görülmemiş. Ancak eritrosit görüldüğü belirtilmiş.Bir kaç gün daha belki gaitada eritrosit görülebilir ama bir haftaya kadar gaitada eritrosit görülmemesi gerekir. Gerekirse gaita tahlilini bir hafta sonra tekrar yaptırın. Yine eritrosit görülüyorsa bu normal değildir. Bu durumda sizi muayene eden doktora danışmalısınız. Gerek görür ise ilave tahliller isteyebilir.

Kan tahlilinizde de lökosit ( wbc) ve trombosit değerlerinde hafif bir yükseklik var. Lökosit 10,14 ve trombosit 511 çıkmış.Bu da muhtemelen geçirdiğiniz enfeksiyona bağlı. Zamanla bu değerlerin düşmesi beklenir.

Şu anda korkulacak bir durum bu tahlil sonuçları ile kesinlikle yok. Hastalığın olağan bir seyri izleniyor.

Sağlıklı günler dileriz.