Annemin kan değerlerindeki düşüklük demir ilacına rağmen devam ediyor.

Ocak ayında aile hekimligine kan tahlili verdi annem (47 yas).Kan degerleri dusuk oldugu icin 4 kutu ferrum haussman fort kullandı.(ilk ay gunde 2 sonra gunde1)Pandemiden, ancak mayıs ayinda tekrar kan tahlili alinabildi. Ancak degerleri hic yukselmemiş. Bu sefer demir ve b12 ignesi vermis.Neden boyle olmus? Bazi degerleri dusmus bile. Ne yapmamiz lazim bunun icin extra. Tüm tahlile bakar misiniz

Tahlil.com Cevabı : Merhaba, annenizin sonuçlarını inceledik.Hemoglobin (HGB) eritrosit (RBC)  ve Hematokrit (HCT)  değerlerindeki düşüklük devam etmiş.Bu süreçte de demir tedavisi aldığını belirtiyorsunuz annenizin.Bu durumda bu düşmenin ileri tetkiklerle araştırılması gerekiyor.Gastrointestinal sistemdeki bazı patolojiler (tümör, ülser gibi) bu düşmeyi tetikleyebilir.Bir gastroenteroloji uzmanına ve gerek kalırsa hematoloji uzmanına başvurmanız uygun olacak.Bir de depo demiri gösteren ferritin ve gaitada gizli kan testini (gastrointestinal sistemden kaynaklanan kanamalar kansızlık yapabilir, bu durumda da bu test pozitif çıkar) yaptırmanızı öneriyoruz.