Annemin Safra Kesesi Ameliyatı Zor Mu Olur?

Merhabalar annem safra kesesinde taş ve iltihap yüzünden ameliyat olucak ultrason goruntulerinde safra kesesi duvarı kalın ve ödemli yazıyor , bu ameliyatın zorlu ve riskli olduğunun bir göstergesi mi yalvarırım soruma yardımcı olun. Çok üzülüyorum

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba öncelikle annenize geçmiş olsun. Safra kesesinde meydana gelen  iltihaplanma nedeniyle safra kese duvarında ödem yani şişme  oluşarak, kalınlaşma meydana gelir. Bunun en büyük sebebi safta kesesi taşlarıdır. Zaten gönderdiğiniz ultrason sonucu da bunu doğruluyor.
Ultrason muayenesinde ayrıca sağ böbrekte anjiomyolipom görülmüş. Renal anjiomyolipom, böbrekte görülen, hemen hemen tamamı iyi huylu kanser olmayan  tümörlerdir. Doktorunuz bu konuda da sizi bilgilendirecektir. Ayrıca CRP testi yüksekliği de safra kesesindeki sorunla ilgili olabilir. Bu arada kan şekeri yani glukoz da yüksek çıkmış annenizin eğer kan aç karına verildiyse şeker hastalığı yönünden bir bulgu olabilir.

Gelelim safra kesesi ameliyatı ile ilgili sorunuza annenizin. Ultrasonda annenizin safra kesesi duvarı kalın ve ödemli olması ameliyatın zorlu bu ameliyatın veya  riskli olduğunun bir göstergesi asla değildir. Daha önemlisi safra kesesi duvarı kalın ve ödemli ise söz konusu rahatsızlık için ameliyatın gerekli olduğu yönünde bir bilgi verir.Üzülmenizi gerektiren bir durum yok aksine teşhis koyulup ameliyat gerekliği sonrasında da tedavi imkanı olduğu için sevinmelisiniz.

Sonuç olarak eğer annenize ameliyat kararı doktorlar tarafından verildiyse şu aşamada doktorunuza güvenip onun önerileri doğrultusunda ilerlemek uygun olacaktır.