Anti hiv kemiluseans testi 14 günde ne kadar güvenilir?

Merhaba hocam bundan bir 23 gün önce bir korunmasız cinsel ilişkim oldu bu ilişkiden sonra dilim beyazladi lenf bezlerim buyudu ağız için beyazladi boğaz ağrısı gibi hastalıklarım oldu cinsel ilişkiden 14 veya 15 gün sonra anti hiv kemiluseans testi oldum sonuç 0,243 negatif geldi .bu testin doğruluğu ne kadardir .bir de idrar kulturunde doktor üreme var dedi bir sürü mikrop tespit edildi dedi .bu mikroplarlar dil beyazlamasina sebep olurmu lenf bezlerinin büyümesine sebep olurmu .evli ve çocuklarım var benden onlara bulaşma ihtimali varmı her gecen gün biraz daha tedirgin oluyorum. Lutfen bilgilendirirmisiniz

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle şu bilgiyi verelim.HIV kemilüminesans testleri için ortalama erken  tanı süresi 18 gündür. Testi biraz erken yaptırmışsınız. Bu sürede de pozitf olan vakalar görülebiliyor.Tabii sonucun negatif olması sonuç olarak güzel bir haber. Ancak bazı vakalarda pozitiflik süresi uzayabilir. Bu nedenle içinizin tamamen  rahat olabilmesi için son olarak  ilişkiden 45 gün sonra bir test daha yaptırmanız uygun olacaktır.İlişki sonrası 45. gün de hala test sonucunuz negatif ise HIV endişesini kafanızdan tamamen atabilirsiniz.

Sonuçlarınızı inceledim. Şu aşamada panik olacak bir durum bulunmuyor. Çocuklarınıza da bu süreçte HIV bulaştırmanız mümkün değil.Zira henüz bir enfeksiyon tanınız veya pozitiflik yok.  Ancak cinsel ilişki ile önümüzdeki süreçte  eşinize bulaştırma ihtimali söz konusu olabilir. Bu nedenle eğer şüpheli ve korunmasız bir ilişki yaşadıysanız en doğrusu bu sürede (45. gün test yaptırana kadar)  eşinizle kondom kullanarak beraber olmanızdır.
İdrar kültüründe üreme olması normal değil tabii. Streptokok isimli bir bakteri üremiş. Bu üreme sonrası size antibiyotik tedavisi verilecektir. Ancak idrar kültüründe üreyen mikroplar direkt olarak dilde beyazlaşmaya sebep olmaz. Ayrıca endişe duyduğunuz HIV virüsü de bu kadar kısa sürede sizin dilinizde bir beyazlaşmaya sebep olmaz. Dilde beyazlaşmanın bir çok sebebi olabilir.Ağız kuruluğu, ağız hijyeninde bozukluk, sigara içmek,  alkollü içki tüketimi, antibiyotik kullanımı, ağızdan nefes alımı  gibi bir çok sebep dilde beyazlaşmaya yol açabilir.Bunu HIV ile ilişkilendirmenin şu aşamada doğru olmadığı görüşündeyim.