Anti Hiv Kemulominesans Veya Benzeri Testi 28 Ve 40. Gun

Kolay gelsin oncelkkle bu yontem ile kendimizi acik bi sekilde ifade etme firsati sundugunuz icin sağolun tesekkurler..Benim sorum 47 gun once supheli korunmasiz temasim vardi 28. Gunde 3 haziran da yaptigim anti hiv kemulominesans yazan test ve yine ayni fakat farkli bi astanede yaptigim 40. Gunde 13 hazirandaki test sormak istedigim soru su bu testlerin negatifligine guvenebilirmiyim ve ayrica bu testler 4. Nesil hem antijen +antikora bakan testler mi aydinlatirsaniz cok sevinirim gercekten cok sikıntılı bir surecteyim lutfen aydinlarir iseniz sevinirim??? ayrica kas ve eklem agrisi var buda dusundukce olmakda

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz. Sizi merak ettiğiniz konu hakkında bilgilendireceğim.  Anti hiv kemulominesans testleri HIV antikorunu araştıran testlerdir.Bunlar 4. nesil değildir. Bu testleri biraz erken yaptırmışsınız. Tabii ki her 2 testin de negatif çıkması son derece iyi ama antikor testlerinde antikor temas sonrası 23. günden 90. güne kadar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle erken HIV tanısında 4. nesil olarak adlandırılan ve hem HIV antikorları hem de HIV antijenini ortaya çıkaran testler tercih edilmektedir.
Basit bir ifadeyle size anlatmak istersek HIV tanısında en erken tanıyı PCR testi ortaya koyar. İlişki sonrası 33. güne kadar HIV pozitifliği durumunda HIV PCR testi de pozitif çıkar. Ancak bu test pahalı bir test olup ilk aşamada tercih edilmez.
İlişki sonrası en geç 45. gün e kadar da 4 nesil HIV testleri tercih edilir. Bunlardan piyasada en çok bilineni ise HIV DUO ULTRA testidir.
Sizin yaptırdığınız antikor testleri de çok güvenilirdir anacak daha önce de belirttiğim gibi en doğru sonuç için ilişki sonrası 90. güne kadar beklenmesidir.

Sonuç olarak  anti hiv kemulominesans testlerinin negatifliğine tamamen güvenebilmek için ilişki sorası 90 gün beklenmelidir. Şu aşamada bu sizin için stres yaratıyor ise 4. nesil testleri yaptırmak için ideal süredesiniz. Veya şu aşamada test hiç yaptırmayıp 90. güne kadar bekleyip HIV antikor testini bir daha yaptırabilirsiniz.

Bu arada kas ve eklem ağrılarınızı HIV ile bağdaştırmak şu aşamada doğru değil bu şikayetlerinizin bir çok nedeni olabilir ve HIV ilk planda asla bir neden olarak görülmez.

Sağlıklı günler dileriz.