Anti Hıv Tahlil Sonucu Aç Karnına Yeni Kanla Tekrar Bakılması Uygundur

Merhabalar,28 yaşında kadınım. 22 kasım tarihinde başka bir sebepten dolayı devlet hastanesine kan vermiştim. doktor sonuçlarımın gayet iyi olduğunu fakat anti HIV sonucumun tekrar alınması gerektiğini söyleyerek tekrar kan vermem gerektiğini söyledi. yapılan testin adı elisaydı kan tahlilimi verdim fakat sonuç daha çıkmadı. Antı HIV sonucumun bu şekilde çıkmasından kaynaklı biraz şüphelendim bu tarihten 19 gün önce bir ilişkim oldu fakat vajinal birleşme yaşanmadı. bu zamana kadarda vajinal yolla birleşme yaşamadım. ek olarak birlikte olduğum kişide evlenmeyi düşündüğüm kişi. biraz araştırdıktan sonra içim rahat etmedi ve özel bir hastanede tekrar elisa testi verdim ve sonuç negatif çıktı. bu testi verdiğimde ilişkimden üstünden 22 gün geçmiş bulunuyordu. sonucun negatif olması beni çok rahatlatmadı çünkü devlet hastanesine verdiğim tahlilin Ankaraya gönderildiği ve 1 ay sonra açıklanacağı söylendi aynı zamanda parmak kenarımda ve burun deliğimin kenarında siğil gibi bir şey çıktı ve bu belirtiler bana anti HIV pozif olabileceğini düşündürdü. birlikte olduğum kişiyle bir buçuk senedir beraberiz ve zaman zaman birliktelik yaşıyoruz ama an*l veya vajinal birleşme yaşanmıyor ve onunda ekstra bir şikayeti yok. tekrar test yaptırmalı mıyım yoksa 1 ay beklemeli miyim bilemedim. Tahlil sonuçlarımı sizinle de paylaşıyorum. şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, tahlil sonuçlarınızı inceledim, endişe verici bir durumunuz olmadığını düşünüyorum. Çünkü ortada pozitif bir HIV test sonucu yok.
HIV testinizin bir daha tekrarlanması ön görülmüş anladığım kadarıyla. Bunun nedeni laboratuvardan kaynaklanan bir hata nedeniyle testin tekrar edilmek istenmesi de olabilir. Bazı çalışmalarda test sonuçlarında problem olabiliyor. Bazen yalancı pozitif sonuçlara rastlanılabiliyor.Zaten bu testin tek başına pozitif olmasıyla da enfeksiyon tanısı koyulamaz ve doğrulayıcı ileri teknoloji testlerine gerek duyulur.Size de bu prosedür uygulanmış.
Aç karına bir daha kan vermeniz gerektiği söylenmiş burada doğrulama testi için tekrar bir numune vermeniz veya ELİSA yöntemiyle testin tekrar edilmesi hedeflenmiş . Belirtiğiniz koşullara ve ilişki geçmişine göre testinizin doğrulama testinde pozitif geleceğini düşünmüyorum. Ayrıca parmak kenarımda ve burun deliğimin kenarında siğil de HIV enfeksiyonu tanısı yönünden asla bir bilgi  ve fikir vermez.
Şu aşamada doğrulama testi sonucunu bekmeneniz en doğru yaklaşım olacak  zira en güvenilir test HIV tanısı konusunda doğrulama testidir.Başka bir test yaptırmanıza da gerek bulunmuyor.
Sonucunuz büyük olasılıkla negatif gelecektir. İçiniz rahat olsun.