Anti HIV Testi Bulaştan Çok Sonra Yapılmışsa ?

Merhaba, Anti HIV Testi için AIDS olup olmadığınızı göstermez, vücudunuzda HIV'e karşı ANTİKOR var mı yok mu onu gösterir varsa HIV Pozitif yoksa HIV Negatiftir denilmekte ve öğrendiğim kadarıyla bu testin sağlıklı sonuç vermesi için belirli zaman aralığı verilmekte. Örneğin şüpheli ilişki sonrası 3 ay ya da 6 ay gibi.Soruma gelecek olursak, ben bu testi şüpheli ilişkimden yaklaşık 5 YIL sonra yaptırdım. Yani şunları sormak istiyorum, Anti HIV Testinde sürenin uzunluğundan dolayı vücudumda antikor bulunamama gibi bir ihtimal var mıdır? Anti HIV Testi Negatif gelmişken AIDS evresi içinde olunabilir mi?Şüpheli ilişkiden belli bir süre sonra Antikor üretilmiş fakat daha sonrasında kaybolmuş olabilir mi? Özetle HIV ile enfekte olmuş birinin zaman geçmesiyle birlikte Anti HIV Testinde bakılan vücuttaki bu antikorlar yok olur mu ?Ek'te görüldüğü gibi yaptırdığım testte Anti HIV 0.2 değeri tanımlanmış, sanırım bu negatif demek oluyor. Aslında aynı soruyu tekrar tekrar farklı cümlelerle sormuş olabilirim bunun için lütfen kusuruma bakmayın. Şimdiden teşekkürler..

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sorularınıza memnuniyetle cevap vermek isterim. Sırayla ilerleyelim.

Anti HIV Testinde sürenin uzunluğundan dolayı vücudumda antikor bulunamama gibi bir ihtimal var mıdır?

Aniti HIV testi pozitifliği virüsün alınmasından sonra 3-4 hafta sonra vücutta saptanabilir. Sürenin uzunluğundan dolayı antikor bulunmama gibi bir ihtimal yoktur. Bir başka ifadeyle vücut virüsle karşılaşmışsa süreden bağımsız olarak, kısa veya uzun fark etmez vücutta antikor bukunur. Vücutta bu süreçte antikor yoksa virüs de vücuda girmemiş anlamına gelir.

Anti HIV Testi Negatif gelmişken AIDS evresi içinde olunabilir mi?

Bu sorunun da cevabı da şüpheli temastan sonra 3-4 hafta sonra yapılmış bir test negatifse AIDS evresi içinde bulunma gibi bir durum olamaz. Bu sorunuzun da cevabı hayır.

Şüpheli ilişkiden belli bir süre sonra Antikor üretilmiş fakat daha sonrasında kaybolmuş olabilir mi?

Bu durum  da mümkün değil, oluşan antikor sonra ortadan kaybolmaz.Yani bulaştan çok sonra yapılan Anti HIV testi de eğer kişi hastalığa yakalanmışsa antikor oluşumuna bağlı olarak pozitif çıkacaktır. Bu antikorların kaybolması mümkün değildir.

HIV ile enfekte olmuş birinin zaman geçmesiyle birlikte Anti HIV Testinde bakılan vücuttaki bu antikorlar yok olur mu ?

Bu sorunun da cevabı hayır. Oluşan antikorlar zaman geçmesiyle yok olmaz.

Sizin sonucunuzu da inceledim. Zaten test sonucunuz negatif. Bu da daha önceden vücudunuz HIV virüsü ile karşılaşmamış anlamına gelir. Eğer karşılaşmış olsaydınız bu testin sonucu anrikor da olacağı için pozitif olurud.

Sağlıklı günler dilerim.