ASO testim yüksek mi çıkmış? ASO 246

Soru: ASO testim yüksek mi çıkmış? ASO 246

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil.com: ASO, Anti Streptolizin O'nun kısaltmasıdır.Spreptokok bakterisi ile vucudumuz karşılaşınca yüksek çıkan bir testdir.200'ün üstünde çıkan değerler yüksek kabul edilir.ASO testi; vücudumuz streptokok bakterisi ile karşılaştıktan yaklaşık 1-3 hafta sonra yükselir.

Bazen 6 ay hatta 1 yıl kadar yüksek kalabilir.Sİz de muhtemelen Streptekok bakterisinin yol açtığı bir enfeksiyona önceden yakalandınız ve bu nedenle test yüksek çıkmış.ASO yüksekliği tek başına sizi endişelendirmesin.

Ciddi bir sorun oluşturmaz.HDL kolesterol yüksekliği ise istediğimiz bir yükseklik.HDL iyi huylu kolesteroldür.HDL yüksek kişiler kalp hastalıklarına karşı daha az riskli kabul edilirler.