ASO yüksekliği ve RF düşüklüğü

Cildimde kaşıntılı kızarık kanayan yaralar olmaya başladı.Ayrıca bogazımda yutkunma güçlüğü çekiyordum.Kan tahlili yaptırdım.Sanırım referans dışı sonuç var bi kaç tane.Bu sonuçlarda ciddi sağlık sorununa işaret eden bir durum söz konusu mudur?Tahlil sonuçlarım ektedir.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, tahlil sonuçlarınızı değerlendirdik. Belirttiğiniz gibi 2 değeriniz normalin dışı. Bunlardan birincisi RF testi.2.9 çıkmış.Yani normalin altı. Bu sonuç asla bir hastalığı göstermez. Eğer yüksek olsa romatizmal bir hastalıktan söz edebilirdik. Ama sizde düşük çıkmış. Bu da romatizmal bir durum olmadığı yönünde bilgi veriyor.

Diğer testiniz ise ASO testi Bu yüksek çıkmış. ASO üst sınırı 200 iken sizde 380 çıkmış. Tek başına ASO yüksekliği bir hastalık varlığı konusunda bilgi vermez.

ASO’nun 300’ün üstüne çıkması, sizin Streptokok isimli bir mikroorganizma olan  bakteri ile karşılaştığınızı gösterir. Özellikle de  A grubu bir streptokok enfeksiyonu,  bademcik iltihabı gibi bir enfeksiyonu önceden geçirdiğinizi gösterir.Bazı durumlarda bu enfeksiyon geçse bile bir süre vücutta Streptokok bakterisi varlığını sürdürebilir. Bu durumda da sizde olduğu gibi değer yüksek çıkabilir. Bir süre bu değer vücudunda yüksek çıkabilir. Korkmaya gerek yoktur en geç bir yıl içinde bu değerin normal aralığa yani 200 altına düşmesini bekleriz.

Muhtemelen boğazınızdaki yutkunma güçlüğü de Streptokok isimli bakterinin bağazınızda enfeksiyon yaptığı ve buna bağlı olarak da ASO testinin yüksek çıktığını gösterir. Şikayetiniz devam ediyorsa sizden bir boğaz kültürü istenip boğazınızda Streptokok bakterisi aranıp eğer bulunursa da antibiyotik tedavisi almanız gerekebilir.

Cildinizde kaşıntılı kızarık kanayan yaralar için ise tahliller bir bilgi vermiyor. Bu durumda şikayetleriniz devam ederse  bir cildiye doktoruna başvurup muayene olmanızda yarar olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.

Bunun dışında diğer testleriniz normal.