Babam 56 yaşında covid e yakalandı.D dimer değeri 3500 lerde. D dimer değerinin düşmemesi tehlikeli mi?

Babam 56 yaşında covid e yakalandı evde izole olarak tedavi ve ilaç kullandı iyileşmedi bu yüzden hastanede tedavi gördü şu an iyi ağrı sızı vs yok akciğer filmi temiz çıkmış fakat d dimer 3 tahlilde de yüksek çıkıyor şu an 3500 ler de kan sulandırıcı iğne(sabah akşam 10 gündür kullanıyor ve devam da edecek kullanmaya) ve ayrıca ecosprin isimli ilaç kullanıyor, bu değerin düşmemesi tehlikeli mi

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle babanıza geçmiş olsun diliyoruz.D dimer yüksekliği Covid hastalarında görülen bir durumdur.Babanız da bu nedenle d dimer yüksekliği yönünden takip altında.
COVİD hastalarında COVID-19 ile ilişkili olarak sıklıkla pıhtılaşma anormallikleri meydana gelir.
Şiddetli geçen COVID-19 hastalarında  yüksek sayıda venöz tromboembolizm (VTE) bildirmiştir.D dimer yüksekliği de venöz tromboemboli yani toplar damarlarda tıkanıklık riskini arttırmaktadır.
Bu durumda hayati damarlarda tıkanıklık yapıp  yaşamsal risklere sebep olmaktadır.
Doktorlar D dimer yüksekliği nedeniyle olası bir damar tıkanıklığı riskine karşı babanıza kan sulandırıcı iğne tedavisi uygulamaktalar.
Ecopirin de kan sulanırıcı bir ilaç olup damar tıkanıklığı riskini azaltmaktadır.
Babanızın başka bir sistemik tulumu yok ise, ergeç D dimer değerlerinde bir düşme beklenecektir.
Düzenli yapılan testler sonrası d dimer değerlerindeki düşme başlangıcı ile birlikte kan sulandırıcı tedavide de doz azaltımı gerçekleştirilecektir.
Sonuç olarak bu değerin düşmemesi tabii ki venöz tromboemboli riski sebebiyle tehlikeli ancak babanızda tedavi altında ve doktor kontrolünde olduğu için yine de rahat olmanızı öneririz.