Babamda Ddimer ( KANTİTATİF) yüksekliği

Merhaba babam için sorumu yazıyorum size.67 yaşında.tansiyon hastası.4 ay önce 1 haziran 2021 de covid19 geçirdi favifavir kullandı evde rahatsızlanınca 5 gün covid servisinde yattı.Ddimer kan değeri hastanede yattığında 1400 dü gittikçe yükseldi 3600 oldu taburcu olunca 2600 dü.taburcu olunca 10 Adet Kan sulandırıcı iğne kullandı yine Ddimer değeri düşmedi.dahiliye doktoru Hematoloji ye gönderdi oradaki tahlilden 4400 çıktı değeri. TRAMBOFİLİ paneli testi yapıldı 1 ay boyunca tekrar kan sulandırıcı iğne kullandı 06 oxsapar.testin sonucunu 1 ay sonra gösterdik riskli bir durum olmadığı söylendi ama Ddimer değeri bir türlü normal değerine düşmüyor 2200 çıktı kontrol için tahlile gidince. daha sonra göğüs hastalıklari doktoruna gittik ciğerlerinin çok yıprandığını düzelmeye başladığını söyledi iğne kullanmayı bırakıp ecopirin 3000 ml kullandı 15 gün.tekrar kontrol için kalp-damar doktoruna gittiğimizde değeri tekrar 4020 ye yükselmiş.doktorumuz Beni aşıyor kalbinde problem yok Hematoloji bölümüne kontrole gitmemizi söyledi zaten oraya gittik dahiliye doktorunuz ilginlensin demişlerdi. şu an tekrar bir başka dahiliye doktoruna muayene oldu.dünden beri günde 2 kez kan sulandırıcı oxsapar0.6 kullanmaya başladık ve 10 gün sonra tekrar kontrole gideceğiz.sizce uzun bir süredir Ddimer değeri neden düşmüyor tahlil sonuçlarını dosyaya ekledim inceleyebilirsiniz.Bilgi verir misiniz babam normal hayatına devam ediyor fakat bu durumdan endişeleniyoruz lütfen yardımcı olur musunuz.

Tahlil.com Cevabı :

D Dimer test sonuçlarCovid-19 hastalarında, enfeksiyon sonrası virüsün hastalık yapıcı özelliği ve  vücudun bu virüse verdiği yanıt sebebiyle insan vücudunda  damarların yapısı zedelenebiliyor,  bozulabiliyor ve bu durum damar içi pıhtılaşmalara neden olabiliyor.
D-dimer test sonuçları , damar içi pıhtılaşma durumuyla ile bir gösterge olduğu için, bu değerin kontrolü büyük önem taşıyor.Bu nedenle de babanıza D dimer testleri ve takibi yapılmış.Hastaneden taburcu olduktan sonra da sırasıyla 2600, 4400, 2200 ve son olarak da 4020 çıkmış.Bu değerler yüksek ve talip ve tedaviyi gerektiriyor.Zaten bu nedenle de göğüs hastalıkları, hematoloji, kalp damar cerrahisi ve dahiliye bölümlerinde muayene ve takiplerini olmuş. Oksapar tedavisi almış. İşin pozitif tarafı gittiğiniz tüm doktorlar kendi branşlarıyla ilgili muayenelerd ekayda değer bir sorun görmemişler.Bu durum babanızın klinik seyri için güzel haber.
 D-dimer testindeki yüksekliği COVID 19 hastalığının ilk evrelerinde  takip etmek için önemldir.
Ancak yapılan bilimsel çalışmalar, COVID geçiren 4 hastadan birinde D-dimer değerlerindeki yüksekliğin aylarca devam ettiğini göstermektedir. Covid-19 enfeksiyonundan sonra hastalığı atlatan kişilerde devam eden halsizlik, nefes darlığı ve fiziksel aktivite sonrası kolay yorulma geliştiği bilinmektedir. Babanızın normal hayatına devam ettiğini söylüyorsunuz.
Babanız gibi  belirgin bir şikayeti olmayan, semptomları biten ve  hastalığı olmayan kişilerde D-dimer yüksekliğinin pıhtılaşma riskini arttırdığına dair de bilimsel veriler bulunmamaktadır.10 gün sonra çıkacak D dimer değerlerini de takip etmek önemli.

Bizim önerimiz değerler yine yüksek çıkarsa tedbiren de olsa, bir üniversite ve/veya eğitim araştırma hastanesinde Hematoloji uzmanı bir doktora gerek görülür ise, trombofili paneli dışında  ilave tahliller için başvurmanız. Bu süreçte de babanıza gereken önleyici tedaviler uygulanmakta bu da içinizi rahat tutmanız için olumlu bir durum.Hematoloji bölümü babanızın takibi için en uygun klinik olarak görülmektedir. Geçmiş olsun.Babanıza sağlıklı günler dilerim.