Bağırsak problemi- amip, lökosit ve eritrosit görülmesi.

Mikroskopik İnceleme, Gaita 8-10 lökosit, 8-10 eritrosit ve Amip kistleri görüldü.Dışkı mukuslu görünümdedir.MİKROBİYOLOJİ Test Adı18805 Gaita Kültürü ³ Örnek Türü: GaitaSonuç: Salmonella ve Shigella üremedi.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Muhtemelen ishal gibi bir bağırsak probleminiz olmuş. Bu nedenle tahliller yapılmış. Tahlil sonuçlarınızı inceledim. Bu konuda yorum ve görüşlerimi iletiyorum.
Gaita örneğinizden 2 türlü tahlil yapılmış.

Birincisi mikroskopik inceleme, ikincisi ise kültür tahlili.
Mikroskopik incelemede, gaita tahlilinde  ''8-10 lökosit, 8-10 eritrosit ve Amip kistleri görüldü.Dışkı mukuslu görünümdedir.'' sonucu çıkmış. Bu normal bir tahlil değil. Gaita incelemesinde öncelikle bir bağırsak paraziti olan ve başta ishal olmak üzere gastroenterit tablosu yapan amip kistleri görülmüş.E.histolitika adı verilen bu parazite dair kistler görülmüş. Beraberinde de gaita örneğinizde amip varlığına eşlik edebilecek  kan hücreleri  (eritrosit) ve bu tür durumlara iştirak eden lökosit görülmüş. Gerek eritrosit gerekse de lökosit de mikroskopik incelemede her alanda 8-10 adet görülmüş. Bu durumda doktorunuz sizdeki bağırsak parazitini yok edecek  ve tedavi edecek bir tedavi planlayacaktır.
Bu süreçte haşlanmış patates, muz, yağsız yoğurt, yağsız beyaz peynir ve kızarmış ekmek gibi gıdaları tüketip diyetinize dikkat etmeniz iyileşme sürecinizi destekleyecektir.

Bu tahlile ilave olarak bir de gaita kültürü testi yapılmış. Bu tahlilde ise ''Salmonella ve Shigella üremedi ''  sonucu çıkmış. Gastroenterite yol açak önemli 2 mikroorganizma olan Salmonelle ve Shigella bakterilerine gaita kültürünüzde rastlanılmamış. Ancak bu sonuca göre başka bakteriler yönünden inceleme yapılmamış. Örneğin campylobacter adı verilen bir bakteri yönünden inceleme yapılmamış. Ancak bu sonuca göre sonucunuzun bu 2 bakteri yönünden temiz olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak gaita mikroskopi sonucunda amip kistleri görülmüş ve bu yönde ivedilikle tedavi olmanız gerekiyor. Ancak gaita kültürü tahlilinde bir sorun gözükmüyor.

Acil şifalar dilerim, sağlıcakla kalın.