Balgam testi istediler verem olabilir diye eğer verem varsa kanda çıkmaz mı ve konuşma yoluyla bana da bulaşmış olabilir mı?

Arkadaşım ağız burun kanaması için doktora gitti kan tahlili yapıldı ve akciğerlerine bakıldı kan temiz akciğer kötü çıktı sigara alkol kullanmıyor burnunu yaktılar ve balgam testi istediler verem olabilir diye eğer verem varsa kanda çıkmaz mı ve konuşma yoluyla bana da bulaşmış olabilir mi

Tahlil.com Cevabı : Verem damlacık yoluyla yani öksürük, hapşırık gibi yollarla bulaşabilir ve mevcutsa balgamda tespit edilir. Çok ileri verem vakalarında ancak kanda da tespit edilebilir.