BATIN BT RAPORUkontrast madde :İV kontrast madde kullandı. karaciğer 174 mm ile normalden büyük boyu

Tahlil.com Cevabı : BATIN BT RAPORUkontrast madde :İV kontrast madde kullandı. karaciğer 174 mm ile normalden büyük boyuttadır. İntrahepatik ve ekstrahepatik safra kanalları normaldir. Safra kesesinde özellik yoktur. Dalak 141 mm ile normalden büyük boyuttadır. pankreas normal büyüklükte vi normal lokalizasyondadır iç yapısı düzgün ve dış kontirları lobuledir.pankreatik kan*l normaldir. her iki böbrek retroperitoneal alanda normal fonksiyone görünümdedir. her iki böbreğin boyutu normaldir . bilateral renal parankim normal genişlik ve yapidadir. renal pelvis ve kaliksler normal konfigurasyondadır.üriner drenaj yolları normaldir. sürrenal bezler normaldir. ana vasküler yapıların seyirlerivi çapları normal olarak değerlendirildi. abdominal lenf nodu bölgeleri normal olarak değerlendirildi. mide intestinal segmentlerde ve kolon segmentlerinde belirgin patoloji izlenmedi. mesane normal lümen ve kontur özelliklerindendir. batın sağ alt kadranda psoas kası anterior komşuluğunda ilioçekal bölgeye yakın yerleşimli mezenterik alanda 40×29 ×31 mm ebatlı heterojen görünümünde heterojen kontrastlanan kistik imaj izlendi. söz konusu alana yönelik US korelasyonunda bu alanda içerisinde yaklaşık 2,5 cm ebatlarına varam ekojen hilusu secilemeyen lenf nodları ve çevre dokuda enflamasyon dikkati çekmiştir. görünüm apendisit açısından anlamlı olabilir. kitle lezyon imajı ekarte edilemedi. parirektal yağ ve iskiorektal fossa normaldir. douglasta minimal mayi izlendi. kesit alanına giren kemik yapılar ve yumuşak dokular normaldir.