BNP değeri, kalp ve karaciğer ile ilgili tahlillerimi yorumlar mısınız?

Kalple alakalı , karaciğerle alakalı enzimleri ve değerleri bunun eşliğinde genel tahlil sonuçlarımı yorumlar mısınız? Özellikle kafama takılan ise bnp seviyesi

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar tahlillerinizi yorumladık. Öncelikle merak ettiğiniz BNP testi ve seviyesi hakkında sizi bilgilendirelim.
BNP diğer adıyla da (BRAIN NATRIURETIC PEPTIDE) testi son zamanlarda popüler olan bir kan testidir. (BNP) testi,, kalbiniz ve kan damarlarınız tarafından yapılan BNP adı verilen bir proteinin düzeylerini ölçen bir kan testidir. Kalp yetmezliği ve kalp hastalığı  olduğunda BNP seviyeleri normalden daha yüksektir.Bu nedenle BNP seviyesinin yüksekliği istemediğimiz bir durumdur.
Sizde ise BNP değeri seviyesi düşük. 100 ün altında olması gerekiyor bu testin normalde. Sizde de 26.2 çıkmış.Sizde olduğu gibi düşük BNP seviyeleri  kalp rahatsızlıklarının yokluğunu veya düşük riski gösterir.. Bu da zaten istediğimiz bir durum. Sonuç olarak BNP seviyeniz olması gerektiği gibi.
Tam kan sayımında ise RBC, HGB ve HCT değerleriniz normalin hafif altında çıkmış. Gerçi çok aşırı bir düşüklük yok ama yine de kansızlık yönünden bir riskiniz olabileceğini gösteriyor.
Bu değerlerdeki düşüklük devam ederse, kansızlık ve demir eksikliği yönünden ileri tahliller yapılması gerekebilir.

ALT ise bir karaciğer testidir. Çok hafif ( 1 puanlık) bir yükseklik var. Ultrason muayenesinde de karaciğerinizde yağlanma (grade 1) çıkmış. Karaciğer yağlanmasında bu değer yükselebilir.Kilo fazlalığınız varsa kilo vermeniz, düzenli egzersiz yapmanız ALT değeri ve karaciğer yağlanmasının önlenmesi konusunda yardımcı olabilir.İdrar tahliliniz ve diğer kan testlerinizde ise bir problem gözükmüyor.

Son olarak ultrason incelemesinde, dalak uzun aksı 14 cm olup artmıştır anlamında bir ibare var. Bu aksın 12 cm yi geçmesini istemeyiz. Dalağınızda bir büyüme gözlenmiş. Bunun bir çok sebebi olabilir. Dalak büyümesinin sebelerinin araştırılması için de genel cerrahi ve dahiliye bölümlerinde muayene olmanızda fayda var.

Sağlıklı günler dileirz.