Beta hcg'nin yavaş yükselmesi sorun mudur?

Merhabalar 18.11.tarihinde son adetim gördüm.30 Ocak'ta betahcg 370 çıktı bir hafta sonrasında 508 çıktı lakin ultrason ve alt muayene sonrası kese gözükmedi doktorum dış gebelik ayda kimyasal gebelik gibi tanı koyamıyorlar şüpheleniyor betahcg yavaş yükselmesi sorunudur teşekkür ederim..

Tahlil.com Cevabı : Erken sağlıklı intrauterin gebelikte beta HCG serum düzeyi her iki günde bir yaklaşık iki katına çıkar. Beta HCG'de bu yükseliş eğer %66'dan daha az olursa büyük olasılıkla ektopik gebelikten ya da anormal bir intrauterin gebelikten bahsedilir. Buna rağmen ektopik gebeliklerin %13'ünde beta HCG değeri iki gün içinde en az %66 yükselebilir, normal sağlıklı gebeliklerin de %15'inde beta HCG iki günün sonunda %66'dan az yükselebilir. Bu nedenle ultrasound ve diğer biyokimyasal markerlar gibi ilave tanısal modalitelere ihtiyaç vardır.