BetaHCG test sonucu 13150. Ancak 1 hafta sonra BetaHCG test sonucu 12659. Buna karşın dış gebelik yada başka patolojik bulgumuz yok. Gebelik normal seyretm

Hastamın 21.03.2017 tarihli BetaHCG test sonucu 13150. Ancak 29.03.2017 tarihli BetaHCG test sonucu 12659. Buna karşın dış gebelik yada başka patolojik bulgumuz yok. Gebelik normal seyretmekte.Hastam tekrar test yaptırmak istemiyor.Laboratuvarla konuştuğumda cihazların stabil olduğu, sonuçların doğruluğunun yüksek olduğunu söylediler. Bende teyit ettim.Sonuçlar neden böyle olabilir hocam?

Tahlil.com Cevabı : Gebelikte bhcg değeri hızla yükselir.Ancak kimyasal gebelikte önce bhcg değeri yükselir sonraki testlerde bu değer düşer ve gebelik kendiliğinden sonlanır.Ancak gebeliğiniz tahmini olarak 6.haftasında olduğu için şu ana kadar yapılan tekrar testlerinde bu anlaşılırdı diye düşünüyorum.
Şayet kimyasal gebelik değil ise laboratuvar testlerinde bir sorun olabilir ve tekrar testi gerekir bunu anlamak için.