Bir daha HIV testi yaptırmama gerek var mı?

Mehraba hocam size dün cilt döküntüsü ile ilgili soru sormustum ve sorun yok demistiniz emin olmak icin DOSYALAR bölümüne hiv tahlil sonuclarınıda atım onu yorumlayıp yazarmısınız ***BİDE İLK OLDUGUM TEST 6 EYLÜL 2023 tarihinde hiv testi olmustum doktor 0 ile 1 arasında sorun yok demisti ama sisteme sonuclara girmedi icin o tahlilin sonucları yok.&&** birde hocam 15 .05.2024 tarihli sonucu 0,16 IU/L TESTİDEN 52 gün önce partnerimin CİNSEL İLİSKİ OLMADAN MAKAT VE VAJİNASINA parmak sokma seklinde temas olmustu parmaginda yara yoktu yani bu temastan 52 gün sonraki 15 .05 tarihli son test yeterlimidir .##SONUC OLARAK KORUNMASIZ an*l VE VAJİNAL iliskimden sonraki bu testler artık kesin bende hiv olmadını söylermi ve***(( son parmak teması sonrası 52. Gün sonraki testimde kesinmidir ? artık hiv süphesini kafamdan cok rahat sekilde atabilirmiyim?Yoksa birdaha teste gerek varmıdır?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba gönderdiğiniz tahlil sonuçları HIV yönünden net bir şekilde tartışmasız negatif. En son 15 Mayıs tarihinde Anti HIV testi yaptırmışsınız.Bu sonuç da tartışmasız negatif çıktı. Anti HIV testi en doğru olarak ilişkiden 90 gün sonra sonuç verir. Yani kişi enfeksiyona yakalandıysa 90. gün itibariyle testin pozitif olması beklenir. eğer 90. gün sonrasında test negatif ise de kişide HIV enfeksiyonu yok anlamına gelir. Eğer 15 Mayıs tarihli test ilişkiden 90 gün sonra yapıldıysa HIV riski tamamen ortadan kalkmış anlamına gelir. Eğer 15 Mayıs tarihi ilişkinin 52. günü ise, bu durumda kesin HIV enfeksiyonu ihtimalinin olmadığını kanıtlamak için 90. günde Anti HIV testini tekrar ettirmek uygun olacaktır.
Bu arada belirttiğiniz şekilde bir ilişki ile yani parmağınızda yara yokken makat ve vajinaya parmak sokmak ile HIV enfeksiyonu bulaşma riski yok denecek kadar azdır. Bu sebeple HIV enfeksiyonu riski en azından sizin için yok gözüküyor.
Sonuç olarak eğer bu konuyu yani HIV enfeksiyon bulaşını bir takıntı haline getirdiyseniz her ne kadar riskinin çok ama çok düşük olsa da ilişki sonrası 90. gün son bir kez daha Anti HIV testini tekrar ettirebilirsiniz.