Biyokimya testi için kan tahlili yapılmadan önce, kanın alındığı tüp ne kadar süre ile santrifüj edilmelidir?

Tahlil.com Cevabı : Kan tahlili yapılmadan önce santrifüj süresi ve hızı testlere göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak biyokimyasal analizler ve hormon analizleri için kan 3000 rpm’de 15 dakika santrifüj etmek yeterlidir. Santrifüj sonrası hemoliz görülen serumlar çalışılmaz. Hastadan tekrar kan alınması için kan alma birimi, acil veya servisler bilgilendirilir.