Ca153 147 çıktı

Eşim meme ca geçirdi eski tahlilleri ca153 tahlili 25 ler seviyesindeydi ama bugün yapılan test sonucunda mhrs den baktım 147 çıktı.çok korktu metastas yada tekrarlama olabilir diye birde aspartat transammınazast 37 çıktı.lütfen bana bilgi verirmişsiniz?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Öncelikle aspartat transaminaz diğer adıyla AST den başlayalım.AST karaciğer fonksiyonları yönünden bir tahlildir.  Bu değerde kayda değer bir yükseklik yok. AST kadınlarda 40 a kadar normal kabul edilir. Eşinizde 37 çıkmış. Bu anlamlı bir yükseklik değiil. Bu yükseklik klinik olarak anlamlı değil.
Gelelim ca 15-3 değerinize.Bu test meme kanseri tedavisine yanıt ve nüksleri  değerlendirmek için sıklıkla kullanılır. Bu değerdeki yükseklik yani 25 lerden 147 ye çıkması normal değil.
Ciddi ve anlamlı bir yükseliş olmuş.Akla metastaz olasılığını ister istemez getiriyor.
Tabii ki tek başına bu değerle bir metastaz tanısı koyulamaz ama. Tedbirli olmakta ve taramadan geçmekte fayda var. En kısa sürede eşinizin  tedavisini planlayan doktorla iletime geçiniz. Başta PET tahlili olmak üzere olası metastaz veya nüks konusunda ilave ve ileri tahlillerin yapılmasında yarar var.

Eşinize geçmiş olsun dileklerimizle birlikte sağlıklı günler dileri.z