Çocuğum lösemi mi? Yoksa başka hastalık olabilir mi? - 2

3 aylık erkek bebek. 2-3 haftadır huzursuzluk ağlamalar uykusuzluk uyumada güçlük bazen fışkırır tarzda kusma şikayeti ile hastaneye başvurduk. Alınan hemogram sonucunda wbc değeri 275 , hgb 8,4 , hct 22,7 , rbc 3,0 , total bilirubin 0’34 , sodyum 136 , bun 7 , ldh 845 gelmesi üzerine hematoloji servisine yatış yaptık. Periferik yayma da blast hücre görüldü öntanı olarak ALL dediler ve kemoterapi ilaçları plam prednol ürikoliz panto ve sıvı takviyesi başlandı. 3 gün içerisinde değeri wbc 7,53 . Rbc 2,37 hgb 6,4. Hct 19,4 Ldh 419 ürik asit 1,9 geldi . Bebek Genel durumu stabil. Ancak henüz genetik tarama ve kemik iliği sonucu çıkmadan kemoterapi ilaçları verilmesi sonucunda başka hastalık çıkarsa vücuda zarar verir mi? Birde bebeğimin süt alerjisi olabiliceğini de düşünüyorum belirtileri var ancak alerji testini yapmamakta ısrar ediyorlar direk lösemi diyorlar fakat wbc ve periferik yayma da ki hücreler başka hastalıklarda da çıkabilir mi hangi hastalıklarda görülür neylerin araştırılması lazım? Birde usg sonucunda testislerde de kist gibi bişey görmelerine rağmen önemsiz dediler ve arka planda kaldı araştırılmıyor. Bebeğim lösemi olabilir mi veya bunlar başka neyi ifade eder ? Yapılan tedavi bebeğime zarar verirmi ? bebeğimde anemi türevi hastalıkta olabilir diye düşünüyorum veya alerjik durumu da olabilir geçmeyen pişik süt türevi tükettiğimde yemek sonrası fışkırır tarzda ciddi kusma yüzünde bazen döküntü tekrarlayan konak oluyor burun tıkanıklığı oluyor ? Süt alerjisi de wbc değerini yükseltir mi değer hastanede ilk geldiğimzde 345 e kadar yükseldi o günde süt tüketmiştim sonrasında sütü kestim ve değeri hızla düştü . Yada alerjide de periferik yaymada blast görülür mü?

Tahlil.com Cevabı :

Çok geçmiş olsun, bebeğinizin periferik yaymasında blast görülmesi ve diğer kan testleri birlikte değerlendirildiğinde lösemi (ALL=Akut lenfblastik Lösemi) ön tanısı konulmuş olduğu anlaşolıyor, zaten buna yönelik ilk tedaviler yapıldığında kan sonuçlarının cevap verdiği görülüyor. Bu durumda kemik iliği biopsi ve genetik testleri çıkana kadar bu tedaviler devam edecektir, sonrasında asıl hastalık (ALL) tedavisine başlanacaktır. Hastanın durumunun aciliyetine göre bazen bu testler çıkmadan da kemoterapi başlanabilir, kemoterapi tedavisi zor ve yanetkileri olabilen bir tedavidir, ancak buna rağmen verilmemesi hayati tehlike oluşturur. süt allerjisi nedeni ile periferik kanda veya kemik iliğinde blastik hücreler görülmez, tanı konulmuş sadece bazı tetkiklerin tamamlanmasına çalışılıyor aslında. Bu durumda zaten bebeğiniz tüm anlamda yakından takip edilecektir, ancak süt allerjisi veya testiste kist gibi asıl hastalığına göre çok önemsiz hastalıklar üzerinde fazla durmayın, zaten oldukça zor bir sürece giriyorsunuz, eminim bu konuda doktorları size yol gösterecektir, en kısa sürede bebeğinizin iyileşmesini dilerim.