CRP yüksekliği kalp ile alakalı olabilir mi ?

Yaş 58 erkek hepatit b taşıyıcısı babam oluyor pek hastaneye gitmez zar zor kan baktırdım, ast 10, alt 11, wbc 6.7, troponin I 7, crp 23, herhangi bir ağrısı yok crp yüksekliği kalp ile alakalı olabilir mi acaba?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. CRP değeri yüksek çıkmış babanızın. CRP yüksekliğinde ilk olarak akla geçirilmiş veya geçirilmekte olan bakteriyel enfeksiyon ihtimali gelir.Son zamanlarda babız bir enfeksiyon geçirmiş ise veya geçirmekte ise CRP yüksekliği buna bağlı da olabilir.
Ancak doğrudan olmasa da dolaylı olarak yüksek CRP kalp hastalığı riski ile ilişkili olabilir.
Özellikle hs-CRP testinin yüksekliği, koroner kalp hastalığı riskinin erken bir göstergesi olduğundan, koroner kalp hastalığı için risk taraması amacıyla da kullanılır.
Ancak kalp hastalığı riski için kolesterol, LDL kolesterol, Trigliserit, homosistein gibi kan testi sonuçlarının da değerleri ile birlikte EKG, eforlu EKG, eko gibi testlere de ihtiyaç vardır. Babanızda kilo problemi olup olmadığı, kalp hastalığına karşı ailesel yatkınlık, sigara içip içmemesi ve fizik muayene gibi unsurlar ile birlikte babanızdaki kalp hastalığı riski ortaya konacaktır. Sonuç olarak sadece CRP yüksekliği bu haliyle bize kalp hastalığı yönünden tek başına bilgi vermez ilave tahlil ve muayeneler ile bu konuda bilgi sahibi olunabilir.
ALT, AST testleri haraciğer fonksiyonları yönünden bilgi veren testlerdir. Bu testler babanızda normal çıkmış.WBC ise kandaki lökosit adı verilen beyaz kan hücresi sayısını ifade eder bu da normal çıkmış.
Troponin I testi de kalp hastalığı yönünden bilgi vermektedir Ancak bu testin referans değeri konusunda bilgi sahibi olmam gerekir sağlıklı bir cevap için bu nedenle bu testin laboratuvar tahlil sonucundaki referans değeri de bizim için önemli. Bu nedenle test sonucunuzu [email protected] adresine gönderirseniz bu test ile de görüşümü iletebilirim.

Sağlıklı günler diliyorum babanıza.