CYBH (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar) tahlil sonuçları

tahlil sonucumda pozitif çıkan değerler hakkında bilgi alabilir miyim hocam, teşekkürler. İyi akşamlar

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sonuçlarınızı inceledim. 2 test sonucunuz pozitif. Gardnerella vaginalis ve ureaplasma parvum. Bunlar hakkında sizi bilgilendirmeden önce şu açıklamayı yapmalıyız. Yaptırdığınız testler son derece pahalı testler olup eğer bir şikayetiniz yok ise veya bunları bir üroloji doktoru veya enfeksiyon hastalıkları istemedikçe bu kadar geniş yelpazade testin yapılmasının çok anlamlı olmadığını düşünüyorum. Burada ifade etmek istediğim CYBH test panelini ilgili bir doktor istemedikçe lütfen yaptırmayı.
Gelelim tahlil sonuçlarınızın değerlendirilmesine.
1. Gardenrella vaginalis testi pozitif çıkmış. Açıkcası adından da anlaşılacağı üzere bu mikroorganizma vajinada enfeksiyon yapar ve kadınlarda bir hastalık etkenidir. Erkeklerde bir enfeksiyona yol açması beklenmez. Burada ifade ermek istediğim temel olarak kadın vajeninde üreyen Gardnerella vajinalis bakterisinin varlığını araştıran bir testtir.Bu pozitifliğin erkeklerde klinik önemi yoktur ve aslında özel durumlar dışında istenmez. Zaten test raporunda da Gardnerella vaginalisin erkeklerde üretrit nedeni olduğuna dair yeterli veri yoktur şeklinde bilgi de verilmiş. Bu nedenle bu pozitiflik sizi korkutmasın önemi yok aslında gereksiz yere de yaptırdığınız için boş yere de kafanızı meşgul etmiş.
2.Ureaplasma parvum testiniz pozitif. Açıkçası bu testin de yapılması da gerekli değilken bu da yapılmış size ve pozitifliği de yine kafanızı karıştırmış.
Zaten test raporunda da yine üstteki test gibi benzer bir açıklama var.'' Üreplazma türleri alt genital sistemin kommensal, kolonize bakterilerindendir. U. Urealyticum alt genital sistemde enfeksiyonlara neden olabilir ve erkeklerde üretritin patojen bir ajanıdır. U. urealiticum üretrit etkeni kabul edilirken U. Parvum kabul edilmez. Enfeksiyon açısından değerlendirilirken asemptomatik bireyler arasındaki yüksek prevalansı göz önünde bulundurulmalıdır'' Burada da belirtilmek istenen U. urealiticum erkeklerde üretrit yani enfeksiyon etkeni olarak kabul edilirken U.parvumun enfeksiyon etkeni olmadığı konusudur. Bu nedenle sizde yine U. parvum pozitifliği de klinik olarak anlamlı değil ve bir hastalığa sebep olmaz. Sonuç olarak pozitif çıkan test sonuçlarınız bir hastalık etkeni değil ve keşke boş yere de yapılmayıp kafanızı karıştırmasaydı.
CYBH yönünden yaptırdığınız test sonuçları bir hastalık veya enfeksiyon yönünden bulgu vermiyor. Normal olarak kabul edebiliriz. Sağlıklı günler dilerim.