D dimer Kantitatif nedir?

D dimer Kantitatif nedir? Test sonucumda bu yazıyor.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle sizi D Dimer testi hakkında kısaca bilgilendirelim. Bu test  hematoloji laboratuvarlarında analiz edilen bir tahlildir. Bu test vücudumuzda pıhtılaşma sistemi fonksiyonları yönünden bilgi verir. Özellikle Covid-19 pandemisi sürecinde testin bilinirliği artmıştır. Bunun sebebi d eCovid-19 enfeksiyonunda D-dimer testinin yüksek değerlere çıkmasıdır. Oyda D-dime rtesti başka enfeksiyonlarda da yükselebilen bir testtir.
Aslında ana tercih sebebi ise damar hastalığı olarak da bilinen derin ven trombozu  ve emboli tanısında destek olmasıdır.

D dimer Kantitatif nedir?

D dimer kantitaif ise bu testin analiz sonrası test raporlarında ifade edildiği sayısal değerdir. D dimer testinin kantitatif değeri yüksek çıktığında Ddimer yüksekliğinden söz ederiz.

D Dimer Testinin Kantitatif Normal Değerleri Nedir?

Kandaki D-dimer kantitatif değeri 250 mcg/L den düşük olmalıdır. Bu D-dimerin normal kantitatif değeridir. Bu değerden yüksek çıkan sonuçlar D Dimer kantitatif değerleri ise normal değildir.