Demir bağlama kapasitesi düşüklüğü ve Total IG E yüksekliği

Tahlil sonuçlarımı değerlendirmenizi rica ediyorum. Demir bağlama düşüklüğü ne anlama gelir ve nasıl tedavi edilir. Sağlığımla ilgili endişe etmeli miyim?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. UIBC olarak da bilinen demir bağlama kapasitesi testi değeriniz hafif de olsa düşük çıkmış. Ancak kanda demir ve demir deposu olarak bilinen ferritin değerleriniz normal çıkmış. Buradan ve tahlillerinizden vücudunuzda demir eksikliğiolmadığını anlıyoruz. Zaten böyle bir durum olsa bu değer de düşük değil yüksek çıkardı.

Demir bağlama düşüklüğü ile hele sizdeki çok da aşırı olmayan düşüklük ile bir hastalık tanısı koymamız mümkün değildir.
İlave muayene ve tahlillere gerek olabilir.
Farklı nedenler demir bağlama düşüklüğüne  yol açabilir. Bunlarin başlıcaları ise:

- Yetersiz ve dengesiz beslenme,

- Vücutta sık sık iltihap oluşması,

- Bazı enfeksiyonlar,

- Hemolitik anemi, Sideroblastik anemi,

- B12 vitaminin yetersiz emilimi,

- Akdeniz anemisi (Talasemi)

Buradan da anlaşılacağı üzere demir bağlama düşüklüğünde, demir eksikliğine bağlı olmayan anemiler, kronik enfeksiyonlar, karacier hastalığı, böbrek hastalığı ve  ve talasemi akla gelir. Bu yönde tercihen bir hematoloji uzmanına danışmanızda yarar var.

Ayrıca Total IG E değeriniz de oldukça yüksek çıkmış. Bu da normal değil.100 den küçük olması gerekirken sizde 446 çıkmış. Bu durumda ilk olarak akla alerjik bir bünyeniz olabileceği gelir. Bununla birlikte bazı paraziter hastalıklar, yine bazı enfeksiyonlar ile bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklarda da yükseklik olabilir. Bu nedenle de bir allerji ve immünoloji doktoruna danışmanızda yarar bulunmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.