Dhea So4 Yüksekliği Kafama Takıldı

Tahlil sonuçlarm ektedir. Dermatloji ye saçın tepe kısmında dökülme için gitmiştim tahliller üzerine endokrinolojiye de gideceğim ancak randevu sürecine kadar hormon düzensizlikleri canımı sıktı çok endişelendim. 55 yaşında menopoz dönemindeyim lipitor glifor prozac kullanıyorum. İnsulin direncim ve hipoglisemim ile şekere genetik yatkınlığım var. Son 1 hafta virüs enfeksiyonu geçirdim antibiyotik ve c vitamini ile iburamin kullandım.

Tahlil.com Cevabı :

Merhablar sonucunuzu inceledim. Evet Dhea So4 değeriniz yüksek. Muhtemelen buna paralel olarak Total testosteron testiniz de az da olsa yükselmiş. Dehidroepiandrosteron  (Dhea So4)  böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormondur. Bunun yüksekliği bu bezler ile ilgili bir sorunu gösterebilir.
Yani böbrek üstü bezleriniz normalden fazla çalışıyor olabilir. Zaten endokrinoloji bölümüne gidecekmişsiniz. Endokrinoloji doktoru bu yüksekliği araştırmak içimn böbrek üstü bezlerinizi inceleyip gerekirse ilave tahliller isteyecektir.
İnsülün direncinizin de olması bu durumu tetikleyebilir. Ayrıca D vitamini değeriniz de az da olsa düşük çıkmış. Sizde 25-Hidroksi Vitamin D değeri 25.71 çıkmış. Bunun en az 30 olmasını isteriz. Bu yönde de ilaç tedavisi almanız gerekebilir.
Sağlıklı günler dilerim.