Dış gebelik ihtimali var mı?

5 haftalık hamileyim.Kan testinde beta hcg değerim 1401 çıktı. Ancak kese görüntülenmedi. Dış gebelik ihtimali var mı?

Tahlil.com Cevabı :

Gebe olan anne adayları gebelik testi sonrası gebelik kesesinin de ultrasonda görülmesini sabırsızlıkla beklerler. Tahlil.com'a en sık sorulan sorulardan biri de gebelikte kesenin ultrason muayenesinde ne zaman görüleceğidir.
Gebelik büyüdükçe kandaki gebelik hormonu yani B-HCG giderek artar.Sadece Beta HCG düzeyinin yüksek olması tek başına çok fazla anlam ifade etmez önemli olan gebeliğin ultrason muayenesi ile de teyid edilmesidir.
Kanda B-HCG düzeyi yaklaşık 1500'e ulaştığında yani 4 buçuk - 5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile gebelik kesesi görülebilir.
B-HCG düzeyi biraz daha yükselerek 2000-3000 düzeylerine vardığında ise yani ortalama 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi transabdominal (karından) ultrasonda aracılığıyla da görülebilir.