Dün akşam kızım baba kalbim çok hızlı atıyor dedi önemsemedim sonrasında dinlediğimde sanki koşmuş gibi kalbi atıyordu doktora götürdüm kalbi üflüyor dedi

5 yaşındaki kız çocuğuma rutin olarak tahlil yaptırdım biincisi 24.09.2020 ikinciside bugün 23.11.2020 tahlil sonuçları ektedir doktorun 24.09.2020 de verdiği ilaca göre bugün tekrar aynı tahlili yaptı sonuç ortada ayrıca dün akşam kızım baba kalbim çok hızlı atıyor dedi önemsemedim sonrasında dinlediğimde sanki koşmuş gibi kalbi atıyordu doktora götürdüm kalbi üflüyor dedi önerileriniz nedir

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle geçmiş olsun.En son yaptırdığımız tahlile göre kızınızda ileri derecede demir eksikliği bulguları var.Ferritin değerindegki düşüklük de vücudundaki demir depolarının boş olduğunu gösteriyor.
Yine demir eksikliğinin bulgusu olarak, kanda demir değeri düşük çıkmış.  Demir değeri 11 ug/dL , olması gereken ise 32.6  ile 160 arası.
Yine demir eksikliği bulgusu olarak demir bağlama kapasitesi ve RDW değerleri yüksek çıkmış.
Muhtemelen demir eksikliğine bağlı olarak da kan sayımında kansızlık yani anemi bulguları var.HGB ve HCT değerleri düşük çıkmış.
Bu durumda mutlaka tedavi olması gerekiyor.Ayrıca doktorunuz gerek görür ise demir eksikliği nedenlerinin araştırılmasına yönelik ilave tahliller de isteyebilir.
Beslenme olarka da demir içeren gıdalar verebilirsiniz kızınıza, pekmek, kuru üzüm, sakadad olarak da bilinen karaciğer, dalak gibi ürünler.
Bir de beslenme sırasında kızınızın çay tüketmemesine dikkat edin.
Geçmiş olsun. Anemi de kalp atışı hızlanabilir ancak bunun başka nedenleri de olabilir.
Kalpte üfürüm de kalp kapakçıklarındaki bozukluklara bağlı olabilir.Bu durum için de bir çocuk kardiyoloji doktoruna başvurabilirsiniz.