Egzamadan kaynaklı cilt sorunları sebebiyle dermatolojiye muayene olan babamın kan tahlili sonuçlarını sizinle paylaşıyorum

Merhabalar,Yoğun egzamadan kaynaklı cilt sorunları sebebiyle dermatolojiye muayene olan babamın kan tahlili sonuçlarını sizinle paylaşıyorum. 3 ay önce de benzeri bir problemle doktora başvurmuştuk, yoğun antibiyotik ve çeşitli egzama kremleri kullanımıyla süreç biraz kontrol altına alınmıştı. Ama şu anda 3 ay öncekinden biraz daha kötü bir duruma gelindi. sizinle bacak görselini paylaştım ama bu fotoğraftakinden çok daha yaygın ve koyu renkli şuanda.ciltten yani bacak arkasından biyopsi örneği de alındı ancak sonuçlar henüz çıkmış değil. Kan tahlili sonuçlarını değerlendirmenizi rica edebilir miyiz? karşılaştırma olabilmesi açısından 3 ay önceki kan tahlili sonuçlarını da ekledim. Çok teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, öncelikle babanıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Şimdi sırasıyla gönderdiğiniz tahlilleri değerlendirelim.10 Temmuz tarihli tahlilde Total IGE değeri 269 ile oldukça yüksek çıkmış. Total IGE değeri yüksekliği babanızın alerjik bir bünyesi olduğunu ve cilt sorunlarının da bundan kaynaklandığı yönünde bilgi veriyor. Bu değerin normalde 100 ün altı olması gerekirdi.Tam kan sayımı sonuçlarını incelediğimde ise bazı değerler dikkatimi çekti.Ancak bu değerleri direkt olarak babanızdaki cilt sorunları ile özdeşleştiremeyiz.Lökosit diğer adıyla da wbc değeri 2.98 çıkmış. Genelde bu değerin 4 ün altında olmasını istemeyiz. WBC düşüklüğü, vücudun enfeksiyonla gerektiği gibi savaşamayacağı anlamına gelebilir. Birkaç hafta sonra bu test tekrarlanabilir.Yine düşük çıkar ise hematoloji doktoruna bu konuda bir müracaat yapılabilir.Buna paralel olarak yine bir lökosit türü plan NEU değeri düşük çıkmış. Bu düşüklük de enfeksiyonlarla savaşmakta vücutta bir eksiklik yaratabilir.
Ayrıca CRP değerinde de hafif bir yükseklik var babanızda genellikle enfeksiyon durumlarında bu yükseklik görülebilir. Ferritin testi de vücuttaki demir depoları hakkında bilgi verir. Babanızda bu değerde 3 ay önceki tahlilinizde 29 ile düşük çıkmış. Bu nedenle demir depolarını doldurmak için bir demir tedavisi başlanabilir ve gerek görülürse bu konuda ilave tahliller yapılabilir.
3 ay önceki test ile son testi kıyasladığımızda en önemli ayrıntı 3 ay önce 5.70 çıkan wbc yani lökosit değerinin  neredeyse yarıya düşerek 2.98 çıkması. Daha önce de belirttiğim gibi bu durumu bir hematoloji doktoruna danışmakta yarar var.
Bu arada ciltten alınan biyopsi de babanızın olası egzema nedeni konusunda mutlaka bilgi verecektir. Babanızda olduğu gibi geçmeyen egzemalarda kimi zaman  nemlendiriciler, kortizon içeren krem ve losyonlar, antihistaminik ilaçlara ilave olarak doktor gerek görürse bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da  kullanılabilir.

Babanıza geçmiş olsun dileklerimle birlikte sağlıklı günler dilerim.

.