El ve ayak parmak uçlarında aşırı ağrı ve morarmalar oluşuyor. Ağrısını da sadece bebek aspirini geçiriyor.

Merhabalar, benim annem 47 yaşında. El ve ayak parmak uçlarında aşırı ağrı ve morarmalar oluşuyor. Ağrısını da sadece bebek aspirini geçiriyor. Diğer ağrı kesici ilaçlar hiçbir şekilde fayda etmiyor.Hemetoloji bölümünde yapılan tahlillerinin sonucunda PLT değeri 470 çıktı. Doktoru ilik örneği alınması gerektiğini söyledi.Araştırdığım kadarı ile PLT nin yüksek olması kanın pıhtılaşmasına neden oluyor. Bundan dolayı ellerine ve ayaklarına baskı yapabilir mi?İlik örneğinin alınması kötü bir hastalığın araştırılmasından mı kaynaklanıyor?

Tahlil.com Cevabı : Seda Hanım, annenizin trombosit yani plt sayısı yüksek çıkmış.400 ve üstü yüksek kabul edilir.Ancak her trombositi yüksek çıkana kemik iliği tahlili yapılacak diye bir kural yoktur.En kısa zamanda bu testin tekrarlanması ve gerekirde periferik yayma gibi ileri tahliller yapılması sonrası,kemik iliği tetsti gibi ileri tetkiklere ihtiyaç duyulur.