Elisa testi bir daha yaptırmalı mıyım?

Merhabalar.2021 yılının Kasım ayı başlarında cinsel birlikteliğim olmuştu 2022 mart ayının sonlarında yani 4 buçuk ay sonra falan elisa testi yaptırdım sonuç 0,05 negatif çıktı zamanla içimde tekrar bir kuşku başladı ve 2023 mart ayında bir test daha yaptırdım yani cinsel birliktelikten 1 bucuk sene sonra falan bu süre icinde hic cinsel birlikteliğim olmadı test yine 0,07 negatif çıktı sonuçlardan sonra rahatlıyorum ancak en ufak boğazım ağrısa ishal olsam ağzımda yara olsa hep aklıma test yaptırmak geliyor normal hayattada zaten obsesif ve stresli biriyimdir sizce bir daha test yaptırmama gerek var mı ? Şimdiden Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sonuçlarınızı inceledik  24 Mart tarihinde yapılan Anti HIV testi  0.05, 27 Mart tarihinde yapılan ise  0.07 çıkmış. Bu değerler kesinlikle negatif.. Cinsel beraberlikten herm 4,5 ay hem de 1.5 sene sonra testleri yaptırmışsınız ve bu testlerin de negatif olması zaten sizde enfeksiyon olmadığını gösteriyor.

Ancak boğaz ağrısı, ishal ve ağızda yara şikayatleri hemen herkes de görülebilen ve HIV enfeksiyonu ile doğrudan ilgili olmayan şikayetlerdir. Bir önemli detayı da iletmek isteriz.
Boğaz ağrısı, ishal ve ağızda yara gibi şikayetler eğer HIV ile ilişkilendirilecek ise bunlar zaten her HIV vakasında görülmeyen ve ilişkiden sonraki ilk 2 ile 4 hafta  içinde görülen erken belirtilerdir. Siz zaten ilişkinizi 2021 yılı Kasım ayında yaşamış iseniz bu belirtiler ilişkiden sonraki ilk 4 hafta içinde görülürdü. Siz zaten bu dönemi atlatmışsınız ve ilişkinizden sonra 1,5 ylı geçmiş. Bu nedenle şu aşamada hemen herkeste görülebilen bu belirtilerin HIV ile ilişkilendirilmesi mümkün değildir.
Bu belirtiler enfeksiyon sonrası ilk 4 hafta içinde görülebilir.

Sonuç olarak sizde HIV enfeksiyonu kesinlikle yok ve hissettiğiniz belirtiler HIV ile ilişkilendirilemez. HIV şüpheniz olmadığı için de bir daha test yaptırmanıza da kesinlikle gerek yok.
Ancak obsesyon ve sters gibi şikayetleriniz devam ederse bu konuda psikiyatri doktorundan destek alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.