Eşimin Plt değeri 70-80 arasında, hgb değeri 9.3 çıktı. Plt nin düşük çıkması neden kaynaklanır? Ekstra ne gibi tahliller yapılabilir?

Tahlil.com Cevabı : Eşinizin trombosit yani plt sayısı düşük.PLT düşüklüğü bir çok nedenle olabilir., Bazı enfeksiyonlar ve kemik iliğinin baskılanması ile trombosit sayısı düşebileceği gibi idiyopatik trombositopenik purpura(ITP), lösemiler, aplastik ve pernisyöz anemi, hipersplenizm, trombotik trombositopenik purpura, masif kan transfüzyonlarında da düşüklük görülebilir.Bir hematoloji uzmanına danışmalısınız.Hemoglobin değerinin de düşük çıkması eşinizin anemiyle ilişkili bir trombosit (plt) düşüklüğü olduğunu gösteriyor.