Eşimin sperm arkadanizi:(3 gün perhiz ile, Kruger Kriterlerine Göre) yaş 37 Volum:5 ml Renk: N Likefikasyon: 20dk Sperm: 78

Merhaba,Öncelikle ilginize teşekkürler.Eşimin sperm analizi:(3 gün perhiz ile, Kruger Kriterlerine Göre) yaş 37Volum:5 mlRenk: N Likefikasyon: 20dkSperm: 78 milyon/mlProgresif Motilite(%) : +4:27 +3:20 +2:12 +1:41Motilite(%): 59Lökosit (milyon/ml): 0,1Morfoloji:Normal(%) : 3Baş anomalileri(%) : 76 (Hafif Amorf:5 Yuvarlak:1 Uzun Baş:5 Büyük Baş:1 Çift Baş:2 Şid.amorf:48 Nükleer:2 Akrozom:12)Diğer anomaliler (%) : 21 (Boyun:8 Kuyruk:13)Hocam morfolojideki anomalilerin yüksek olması kötü bir durum mu?Motilite ne demek ve ordaki +4 +3 'ler ne manaya geliyor?

Tahlil.com Cevabı :

Morfolojideki anomalilerin yüksek olması istenen bir durum değil,şekil bozukluğu olan spermleri gösteriyor.Motilite is e spermlerin hareketliliği anlamına geliyor. Normal değil sonuç.