Esrarın idrarda çıkmaması için ne yapılmalı?

Merhabalar esrar kullanıyorum ara sıra ancak esrarın idrar tahlilinde çıkmaması için ne yapılmalı bilgi alabilir miyim?

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle bu zararlı alışkanlıktan biran önce kurtulmak için çaba göstermenizi diliyorum.Size ilk önerim ise bulunduğunuz ilde AMATEM'e başvurup  ( Alkol ve Madde Tedavi Merkezi ) tıbbi destek alıp bu zararlı alışkanlığı bırakmak için destek almanız.  AMATEM,  18 yaş ve üzeri alkol/madde kullanım bozukluğu olan kişilerin tedavilerinin yapıldığı ayakta ya da yataklı tedavi hizmeti sunan bir merkezdir. Bulunduğunuz ilde AMATEM yok ise de en yakın AMATEM merkezini araştırmanız ve/veya bir psikiyatri doktorundan bu konuda danışmanlık almanızdır.

Gelelim esrarın idrarda çıkmaması için ne yapmanız gerektiğine. Sizi bu konuda bilgilendirelim.İdrarda esrar çıkmasını önlemek için öncelikle esrar kullanmayı bırakmalısınız. Bu sayede vücudunuzun doğal olarak kendini temizlemesine izin verin. Bol su içmek de faydalı olabilir. Esrar (THC) farklı insanlarda farklı zamanlarda kalır. Bu, esrarı ne kadar kullandığınıza, vücudunuza ve uyuşturucu testinin türüne bağlıdır. Bu arada bir ağrı kesici türü olan ibuprofen ve bazı çaylar uyuşturucu testi sonuçlarını olumsuz etkileyebilir.

Bu arada idrarda esrar testi konusunda sizi bilgilendirmek için esrar alımının vücudunuzdaki etkileşimlerinden de kısaca söz edelim. Vücudumuz, yediğiniz veya içtiğiniz diğer birçok şeyde olduğu gibi esrarı da metabolize eder. Vücudumuza esrar girdikten sonra zamanla kana karışır. Kan dolaşımı, esrarı  vücudumuzun farklı bölgelerine taşır, özellikle de çok fazla yağın olduğu yerlere, çünkü esrar (THC)  yağ hücrelerine yapışmayı sever.
Karaciğerimiz daha sonra THC'yi metabolitler adı verilen daha küçük parçalara ayırmak için çok çalışır.
Zaman geçtikçe bu metabolitler vücudumuzu idrar ve dışkı yoluyla terk eder. Ancak  ne sıklıkta ve ne kadar esrar kullanıldığına bağlı olarak esrarın dolaşımda bulunması uzayabilir. Bu önemlidir çünkü esrar testleri bu küçük THC kalıntılarını arar.

Esrar  bir süre vücudumuzda kalır. Ne kadar süre kalacağı, ne kadar kullandığınız ve kendi vücudunuz gibi şeylere bağlıdır. Esrarı düşük dozda alırsanız esrar(THC)  birkaç gün içinde vücudunuzdan çıkabilir.
Ancak esrarı sık sık kullanıyorsanız veya çok fazla varsa, esrar (THC) haftalarca, hatta daha uzun süre vücudunuzda kalabilir. Uzun süre testlerde çıkabilir.
Esrarın vücutta kalması kişiden kişiye göre de farklılık gösterir.Yani THC'nin kalıcılığı kişiden kişiye değişebilir. Yaş, kilo  ve metabolizma da bu konuda  büyük rol oynamaktadır.