Ferritin ve vitamin b12 düşüklüğü ile TSH ve HOMA yüksekliği

Ekteki tahlil anneme aittir. 71 yaşındı 59 kg. Yüksek tansiyondan dolayı sürekli hap (tensart plus)kullanıyor. Gençliğinden beri alopesi areata mevcut. Boyunda kireçlenme, ayrıca vertigo var. Ekteki tahlillerini yorumlar mısınız? teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Sonuçları inceledik. Öncelikle ferritin değeri çok düşük annenizin, ferritin 7.4 çıkmış. Bu vücutta demir depolarının eksik olduğunu gösterir. Bu nedenle demir takviyesi alması gerek annenizin doktorunuz buna yönelik ilaç yazacaktır. Ayni şekilde vitamin B 12 değeri de düşük çıkmış. 50 nin altında olan vitamin B 12 değeri düşük olsukça. Bu yönde de B12 içeren bir tedabi gerekecek annenize. Bu eksiklikler halsizlik, çabuk yorulmaya da yol açar. Annenizin RDW deeğrindeki yükseklik de demir eksikliği yönünden bir bulgu veriyor..

Annenizin TSH hormonu değeri de yüksek.TSH yüksekliği olması hipotiroidi sorunu olabileceğini düşündürüyor.Yani tiroid bezi  yavaş çalışıyor olabilir.
Bu durumda daha ileri tetkik, muayene  ve tedavi için endokrinoloji bölümüne başvurmanız uygun gözüküyor. Zaten endokrinoloji bölümünü ilgilendiren HOMA testi de yüksek çıkmış.Bu yükseklik de insülin direnci denen ve ileri de şeker hastalığına yol açan bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle hem HOMA hem de TSH yüksekliği yönünden tercihen bir endokrinoloji veya dahiliye uzmanına başvurmanızda yarar var. Aynı doktor demir ve vitamin B 12 için de takviye tedavileri planlayabilir.

Bu tahlilller dışında ise kayda değer bir anormallik görülmüyor sonuçlarda. Geçmiş olsun.