Geç döllenme olsa kaç günde çıkar?

Hocam 21, 22, 23 Ağustos son adet tarihim 28 - 29 Ağustosta birliktelik yaşadım, içime boşalma oldu. 30 ağustosta ertesi gün Ella hapı kullandım 28 günde adet gören biriyim. 18 Eylül'de kanamam oldu çok az kahve rengi geldi üstüne görme olabilir mi diye. 29 Eylül'de kan verdim negatif çıktı 7 Ekim'de yeniden gittim rahim duvarı kalınlaşması rahim zarı iltihabı var dediler dediler 13 mm rahim duvarı kalınlaşması çıktı kan pıhtısı var dediler kan testi negatif çıktı.Servikal biyopsi kurtaji yapıldı 2 gün sonra kanamam oldu kahve rengi ondan sonra tarlusal içmeye başladim 13 Ekim'de daha kırmızı kanama yaşadım hastaneye gittim biyopsi den olabilir dediler.Aynı gün kanamanın olduğu gün kan verdim 0.5 0.100 değer çıktı 16 Ekim adet günümdü adetimi olmadım başka bir hastaneye gittim orda kan verdim 21 Ekim'de 0.20 çıktı sürekli karnım şişiyor gebelik varmıdır neden adet olamıyorum o gün de rahim duvarı 10 mm çıktı geç döllenme olsa cikarmiydi hocam hamilelik varmıdır ne yapmam lazim biyopsiden sonra adet gibi kanama olur mu bir hafta sürer mi?

Tahlil.com Cevabı :

İlişkinizi 28 ve 29 Ağustos'ta yaşamışsınız.Ardından uygun ve doğru  zamanda ertesi gün hapı kullanmışsınız. Tedbiren 29 Eylül'de gebelik testi yaptırmışsınız o da negatif çıkmış. Ayrıva aslında çok da gerek olmamasına rağmen 21 Ekim'de bir daha test vermişsiniz. Bu da negatif çıkmış.Bu durumda kesin bir şekilde geç döllenme veya hamilelik olmadığını söyleyebiliriz. Biyopsi sonrası bir süre kanama görülebilir. Ancak bir kaç gün içinde geçmesi gerekir.
Biyopsi sonrasıa dewt gibi bir kanama olması ise olağan değildir. Sonuç olarka kesin bir dille hamilelik olmadığını söyleyebiliriz. Ancak bazı kadınlar korunmasız ilişki sonrası gebelik endişesini bir takıntı haline getiriyorlar. Bu da normal bir durum değil. Bu tür durumlarda olan ziyaretçilerimize psikiyatrik yönden  de bir doktordan destek almasını öneriyoruz. Sizde muhtemelen bu konuda ciddi bir endişe içindesiniz ve arka arkaya defalarca gerek olmaamsına rağmen test taptırıyorsunuz gebelik yönünden.

Adet gecikmeniz olması ise normal bir durum değil. Bu yönde ilave tahliller, gerekirse ilaç tedavisi gibi tıbbı destekler almalısınız.Karın şişmenizin ve adet gecikmesinin bir çok nedeni olur ve her 2 durum da pekala gebelik olmadığı durumlarda gözülebilir.

Son olarak rahim duvarınızda ciddi bir kalınlaşma yok.Doğurganlık çağında olan kadınların rahim duvarı kalınlığı 7-14 mm arasında olmalıdır.Bu durum için de endişe duymanıza gerek bulunmuyor ve herhangi bir hamilelik belirtisi de değil bu çıkan 10 mm ve 13 mm lik değerler.Normal olarak kabul edilebilir.

Geçmiş olsun, sağlıklı günler dileriz.