Genel tahlil sonuçlarımı inceler misiniz?

52 yaşındayım, kadınım, yaklaşık 2 yıl önce menopoza girdim. Ciddi bir sıkıntım yok, diyet ve sporla kilo vermeye çalışıyorum, 2-3 ay gibi bir sürede 71 kg dan 64 kg a indim. ciddi saç dökülmesi yaşıyorum ama bu dökülme kilo vermeden öncede vardı, birde kabızlıktan kurtulamıyorum. Takviye olarak Omega3 kullanıyorum. Ekteki tahlil sonuçlarımla ilgili bilgilendirirseniz memnun olurum. teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, kilo vermeniz çok olumlu. Ekteki tahlil sonuçlarınızı değerlendirdik. Şeker hastalığı riskini gösteren HBA1C testiniz de normal sınırlarda çıkmış.Kan yağlarınız ve karaciğer testleriniz de normal çıkmış.Ancak ciddi oranda demir eksikliği bulgularınız var.Demir depolarının varlığını gösteren ferritin değeriniz düşük çıkmış.Bu vücutta demir deposunun yeterli olmadığı yönünde bir bulgu ve demir eksikliği de saç dökülmesinin önemli nedenlerinden biridir. Aynı zamanda yemeklerle birlikte çay tüketmemenizi öneririz.Çay demir emilimini azaltır yemeklerle birlikte alındığında. Demir eksikliği yönünden doktorunuz bir tedavi başlatabilir.Kabızlığı önlemek için bol su içmeniz, sabahları kahvaltıda zeytinyağı tüketmeniz ve düzenli egzersiz işe yarayacaktır.Ancak kabızlığınız devam eder ise mutlaka bir gastroenteroloji doktoruna da danışın.Omega 3 kullanmanızda bir sakınca yok ancak saç dökülmesi ve kabızlık için bir anlamı olmayacaktır.

Bunlar dışındaki tahlil sonuçlarınızda ise çok hafif bir kolesterol yüksekliği dışında kayda değer bir sorun yok.Kilo vermeye devam etmeniz ve düzenli egzesiz kolesterolü düşürmed e etkili olacaktır.

Geçmiş olsun.