Gizli kan gaita pozitif

Merhaba, ekte anneme ait kan, idrar ve gaita tahlilleri gönderiyorum. Annem şeker ve tansiyon hastasıdır. Daha önceden meme kanseri atlattı. Gençliğinde kolit geçirmiş. Annem bir seneyi aşkın süredir karında ara ara ağrı ve özellikle yataktan kalkarken sancı gibi bir şikayeti var. Bunun üzerine doktora gitti ve ekte ilettiğim testler yapıldı. Bugün tomografi çekildi. Önümüzdeki hafta endoskopi ve kolonoskopi de çekilecek ancak bu gelen sonuçlardan bir yorum yapmak mümkün mü? Tekrardan farklı bir tipte kanser ile karşılaşma imkanımız var mı? İnternetteki kaynaklarda gizli kan gaita pozitif açıklamaları biraz insanı korkutuyor. henüz tetkikleri bitmeden mümkünse profesyonel görüşünüzü almak istedim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Annenizin tahlil sonuçlarındda 3 ana problem var. Sırasıyla gaitada gizli kan pozitifliği, ferritin düşüklüğü ve idrarda glukoz görülmesi.
Annenizde şeker hastalığı olduğunu belirtmişsiniz zaten. Buna bağlı olarak da idrarda glukoz görülmüş. Bu nedenle şeker hastalığı yönünden annenizin kontrollerine devam edilmesi gerekiyor. Bu yönde belirli aralıklarla takiplerine dikkat ediniz.

Gelellim gaitada gizli kan pozitifliğine. Evet bu normal br durum değil ve kesinlikle araştırılmalı.
Gaitada gizli kan testi, özellikle gastrointestinal sistem (  mide ve barsak) hastalıklarının tanı ve takibi amacıyla uygulanan değerli ve sıklıkla tercih edilen bir testtir.

Bu test pozitif çıktığında akla barsaklarla ilgili hastalıklar gelir. Bunları aşağıda belirtiyoruz
- Erken veya ileri evre kolon kanseri varlığı şüphesi

 - Gastrointestinal sistemin diğer bölümlerinden olan kanamalarda

 - Barsaklarda bulunan yara veya divertiküllerde,poliplerde

- İnflamatuar barsak hastalıklarında

 - Hemoroidler

Gaitada gizli kan pozitifliğine bir de ferritin yani vücutta bulunan depo demirinin düşüklüğü eşlik ediyor. Bu da normal bir durum değil.Ferritin düşüklüğü, düzensiz beslenmek, kronik hastalıklar, çeşitli yaralanmalar yaşanılan kan kaybı, mide ve bağırsak problemleri sebebiyle olabilir.

Sonuç olarak ilk fırsatta annenizin yaşı, önceden de barsak sorunu yaşaması gibi unsurlar da dikkate alınarak vakit geçirmeden bir kolonoskopi tahlili gerekiyor. Burada barsaklar detaylı şekilde incelenip gaitada gizli kan pozitifliği yönünden araştırma yapılmalı. Beraberinde hatta aynı girişim sırasında mideye de hortum atılıp endoskopi incelemesi de anneniz için giatada gizli kan pozitifliğinin nedeninin araştırılmasına yönelik bilgi verecektir.

Zaten bu yönde doktorlarınız da uygun karar verip gerekli incelemeler yönünden önümüzdeki hafta için planlama yapmışlar. Tabii ki her ne kadar arzu etmesek de gerek mide gerekse barsakta normal sonuçlarla karşılaşabileceğimiz gibi normal olmayan sonuçlarla karşılaşmak da mümkün. Yani bir kanser olasılığını da göz önünde bulundurmalıyız.

Şu aşamada endoskopi ve kolonoskopi sonuçlarını beklemek en doğru yaklaşım olacaktır. Bu incelemelerin sonucuna göre doktorunuz sizleri tedavi ve tanı yönünden bilgilendirecektir.

Sağlıklı günler dileriz annenize, sevgilerimizle.