Göğüs ve sırt baskısı ve ağrı şikayetim var.

Göğsümde ve sırtımda basınçlı bir ağrı var. EKG 2 defa cektik bişey cıkmadı bu röntgende göğsü sıkıştıracak bi bulgu varmı teşekkür ediyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Gönderdiğiniz akciğer grafisini inceledik. Sağ alt zonda şüpheli non homojen dansite artışı gözleniyor. Aynı zamanda sağ hiler dolgunluk var. Akciğer yönünden bu görüntülere çok daha açıklık getirecek daha ileri bir tetkik olan tomografi tahlili gerekebilir.Özellikle HRCT (High Resolution Computerized Tomography)  olarak da bilinen Türkçe karşılığı ise  yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi anlamına gelen bu ileri tetkik ile akciğerinizde bulunan şüpheli görüntü için çok daha net bilgi edinilebilir. Bir göğüs hastalıkları doktoruna bu yönde muayene olmanızı önermekteyiz.

Ayrıca her ne kadar EKG sonuçlarınız normal olsa da, göğüs ve sırtta basınçlı ağrı da kalp hastalığı da asla göz ardı edilmemlidir. Troponin gibi kan testleri kalp krizi yönünden bilgi veriri. Bu nedenle ilk fırsatta troponin kan testini yaptırıp bir kardiyoloji doktoruna da başvurmanızda yarar var. Bu testi hastanelerin acil bölümlerinde kalp ağrısı şikayeti olan hastalar için de doktorlar istemektedir. Bir hastanenin acil servisine de başvurabilirsiniz bu baskı ve ağrı hissi için olası bir kalp krizi riskini bertaraf etmek için.

Geçmiş olsun, sağlıklı günler dileriz.