Halsizlik ve saç dökülmesi tahlilleri

Merhaba halsizlik saç dökülmesi cilt kuruluğu için çeşitli tahliller yaptırdım. Onların sonucunu öğrenmek istiyorum ve kullanmam gereken ilaç varsa öğrenmek istiyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar sonuçlarınızı inceledik. Normal olmayan sonuçlar, bunların yorumları ve önerilerimizi iletiyoruz.

1.Hemogram testinizde, Hemoglobin, MCV, MCH ve MCHC değerleri ile birlikte diğer gönderdiğiniz test sonucunda ferritin değeriniz düşük. Bu değerler sizde demir depolarının yeterli olmadığı ve demir eksikliği kökenli anemi bulguları olduğunu gösteriyor. Ferritin vücuttaki demir depolarını gösterir. Bunun değerinin düşük olması ( sizde 8.53 çıkmış) demir depolarının yetersiz olduğunu gösterir.
Vücudun​​​​​​muzda demirin depolanmasından ve salınımından sorumlu olan ferritin düşüklüğü  kansızlık olarak da bilinen demir eksikliğine sebep olur. Daha önce de belirttiğimiz üzere, hemogram yani kan sayımı testindeki Hemoglobin, MCV, MCH ve MCHC düşüklüğü de bu durumu destekliyor. Halsizlik ve saç dökülmenizinin nedenleri arasında bu durum kuvvetle muhtemel etken. Bı konuda doktorunuz uzun soluklu bir demir tedavisi planlayacaktır. Bu tedavide demir içeren farklı ilaçlar vardır. Ferrosanol duodenale bunlara örnektir. Doktorunuz bu konuda uygun gördiği tedavi ve dozu muayene sonrası planlayacaktır. Ayrıca demir içeren gıdalar  tüketmeniz (sakadad, kırmızı et, pekmez, kuru üzüm gibi) de uygun olacaktır. Bir önemli konuda demir emiliminin engellenmemesi adına gıdalarla birlikte çay tüketmemeye dikkat edin. Çayın içinde bulun tanin isimli bir madde vücudumuzda demir emilimini azaltmaktadır.

2. D vitamini değeriniz düşük çıkmış. 25 Hidroksi Vitamin D testiniz 11.23 çıkmış. Bu da çok düşük bir değer. Bunun ideal olarak 30 ve üstü olması önerilir. Bu konuda da doktorunuz D vitamini içeren bir tedavi planlamalıdır. Bu konuda vitamin D hapları ve ampül formında ilaçlar vardır. Doktorunuz bu yönde de tedavi planlamalıdır. Bu eksiklik de halsizlik ve saç dökülmenizi tetikleyebilir.En doğal D vitamini ise güneş ışığıdır. Havaların ısındaığı ve yazın gelmekte olduğu bu günlerde bol bol güneş ışınlarından yararlanın.

3.Çinko değeriniz yüksek çıkmış.150 üst sınırken 164 çıkmış. Her ne kadar aşırı bir yükseklik olmasa da takip edilmesinde yarar var. Bu yükseklik bazı mide hastalıklarına da eşlik edebilir. Ancak mevcut şikayetleriniz ile ilgili olduğunu düşünmüyoruz. Bir kaç ay sonra bu testin tekrar yapılıp takip edilmesi uygun olacaktır. Şu anda bu değer için özel bir aksiyon almaya doktorunuz önermedikçe bir gerek bulunmuyor.

Sağlıklı günler diliyoruz.